Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin na Ukrajine oprašuje svoj scenár z roku 2014, tvrdí Kirby

Rusko už v častiach Ukrajiny, ktoré okupuje, nasadilo vlastných regionálnych a lokálnych predstaviteľov.

20.7.2022 (Webnoviny.sk) – Rusko plánuje anektovať ďalšie územia Ukrajiny s využitím rovnakej stratégie, akú použilo na Kryme. Upozorňujú na to Spojené štáty, informuje spravodajský portál BBC.

Falošné referendá o pripojení k Rusku

Hovorca Národnej bezpečnostnej rady John Kirby s odvolaním sa na zdroje amerických tajných služieb uviedol, že Rusko si už na anexiu pripravuje pôdu. Na okupovaných územiach by sa podľa neho už v septembri mohli konať falošné referendá o pripojení k Rusku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Chceme to Američanom otvorene povedať. Nikoho tým neoklamú. (Ruský prezident Vladimir Putin) oprašuje svoj scenár z roku 2014,“ povedal Kirby novinárom a Rusov obvinil, že do okupovaných častí Ukrajiny nasadili neprávoplatných proruských predstaviteľov s cieľom zorganizovať referendá o pričlenení k Rusku.

Výsledky tohto hlasovania následne Rusko použije na to, aby „sa pokúsilo vyhlásiť anexiu suverénneho ukrajinského územia“, dodal.

Nezákonná a nelegitímna anexia

Rusko už v častiach Ukrajiny, ktoré okupuje, nasadilo vlastných regionálnych a lokálnych predstaviteľov. Rusko anektovalo ukrajinský Krym v roku 2014 po narýchlo zorganizovanom referende, ktoré je medzinárodnou komunitou všeobecne považované za neprávoplatné.

Mnohí podporovatelia Kyjeva hlasovanie bojkotovali a kampaň nebola slobodná ani férová. Podobná situácia by zrejme nastala aj v ďalších častiach Ukrajiny, ak by sa tam takéto referendá konali, pričom akákoľvek opozícia by bola potlačená.

Kirby podľa vlastných slov ruské plány zverejnil, aby „svet vedel, že akákoľvek údajná anexia je premyslená, nezákonná a nelegitímna“ a prisľúbil rýchlu reakciu Spojených štátov a ich spojencov. Medzi oblasti, ktoré sú cieľom anexie, podľa neho patria Cherson, Zaporižžia, Doneck a Luhansk.

Viac k témam: Cherson, Doneck, Donecká ľudová republika, Krym, LĽR Luhanská ľudová republika, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin na Ukrajine oprašuje svoj scenár z roku 2014, tvrdí Kirby © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií