fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rasistická rozprávka poburuje ľudí: Prečo sa z princeznej stala škaredá černoška?

Máte tip? napíšte nám mailom

Animovaná rozprávka pre deti ukazuje príbeh princeznej, ktorá sa stala obeťou kliatby. Prišla o krásu, kráľ ju za trest premenil na černošku.

Ako informuje LCI, z dôvodu pobúrenia verejnosti bolo video odstránené; nie však účet na Youtube „French Fairy Tales”, ktorý túto rozprávku zverejnil.

Rozhorčenie z rozprávky

Detský kanál „French Fairy Tales” s takmer 500-tisíc odberateľmi pravidelne zverejňuje rozprávky pre deti. Príbeh, ktorý v spoločnosti vyvolal rozhorčenie, rozpráva o tom, ako sa princezná – „krásna“ štíhla beloška s modrými očami – zamilovala do princa. Keď mu vyznala svoju lásku, kráľ na ňu uvrhol kliatbu a jej pokožka sčernela, vlasy sa stali krehkými a krepovitými.

https://twitter.com/iRam162/status/1153307350184398849

Na základe zhliadnutia tejto rozprávky sa známy francúzsky politik Gabriel Serville rozhodol napísať ministerstvu vnútra otvorený list. Vysvetľuje v ňom svoje rozhorčenie: „Čierna pokožka sa prirovnáva k niečomu škaredému a nechutnému. K niečomu, čo by sa malo považovať za hanbu či trest.”

Podobne na video reagovala aj 24-ročná Maria: „Toto video nehovorí len o tom, že byť čiernym je odpudzujúce, ale aj tom, že symbolom krásy žien je len ich vzhľad.”

Princezná pred a po uvrhnutí kliatby. Zdroj: Youtube.com

Tie najkrajšie príbehy pre deti

„French Fairy Tales” je detský kanál na Youtube, ktorý podľa informácií sídli v Spojených arabských emirátoch. Ako udáva v popise, jeho cieľom je prinášať „tie najkrajšie príbehy deti” (ako do toho zapadá rasistická rozprávka, netušíme). Celkový počet zhliadnutí všetkých dostupných videí presahuje 179 miliónov prehratí. Rozprávky je pritom možné pozerať v 20 rôznych jazykoch vrátane ruštiny, angličtiny, nemčiny či arabčiny.

Prečítajte si tiež:
Ktorých 11 otázok by si sa nikdy nemal pýtať gaya? Youtuber Filip v tom má jasno!
Rasistická rozprávka : Princezná kvôli láske za trest premenená na černošku
Zdroj: Unsplash.com

V každom prípade odstránené video nie je jediným videom tohto účtu, v ktorom môžeme nájsť rasistické a diskriminačné poznámky. Všetky černošky, ktoré sa v ich rozprávkach vyskytujú, sú považované za škaredé a zlé. A o ženách XXL tvarov hovoria ako o tučných a lenivých.

A keď už sme pri rozprávkach, prečítajte si aj o tom, ako niektoré knihy (napr. Červenú čiapočku) v Barcelone vyradili zo školskej knižnice, pretože ich považujú za sexistické.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií