fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi mučia a znásilňujú Ukrajinky, miestne súdy prešetrujú viac ako 21-tisíc prípadov vojnových zločinov

Generálna prokurátorka Iryna Venediktová povedala pre BBC, že denne dostáva správy o 200 až 300 vojnových zločinoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.7.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajina vyšetruje viac ako 21-tisíc vojnových zločinov a zločinov agresie údajne spáchaných Ruskom od začiatku invázie. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Rusko, ktoré na Ukrajinu zaútočilo 24. februára, odmieta obvinenia z vojnových zločinov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Okupanti denne ubližujú civilistom

Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktová pre BBC povedala, že denne dostáva správy o 200 až 300 vojnových zločinoch.

Priznala pritom, že množstvo súdnych procesov sa bude konať v neprítomnosti, no je podľa nej „otázkou spravodlivosti“ pokračovať v stíhaní.

Rusi ľudí mučia a znásilňujú

V rozhovore pre reláciu Outside Source Venediktová upozornila, že ruskí vojaci, ktorí zabíjajú, mučia alebo znásilňujú civilistov, „by si mali byť vedomí, že je len otázkou času, kedy skončia pred súdom“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Poznamenala pritom, že i keď jej tím pracuje v regiónoch po celej Ukrajine, nedokáže všetky zločiny vyšetriť „riadne a efektívne“ pre nedostatočný prístup do niektorých oblastí a k niektorým ľuďom, čím zjavne narážala na oblasti okupované ruskými jednotkami.

Prečítajte si tiež:
Spojené štáty neopustia Blízky východ a nenechajú tu vákuum pre Čínu, Rusko alebo Irán

V máji Venediktová informovala, že identifikovali už asi 600 podozrivých a začalo sa 80 trestných stíhaní.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi mučia a znásilňujú Ukrajinky, miestne súdy prešetrujú viac ako 21-tisíc prípadov vojnových zločinov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií