fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko oznámilo stiahnutie jednotiek z Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny

Ústup ruských síl z Charkivskej oblasti by mohol signalizovať ďalšiu blamáž Moskvy v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.9.2022 (Webnoviny.sk) – Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že sťahuje vojakov z kľúčových území v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Týka sa to dvoch území, v ktorých počas ostatného týždňa výrazne pokročila ukrajinská protiofenzíva. Hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov uviedol, že jednotky budú premiestnené z oblastí okolo miest Balaklija a Izium do Doneckej oblasti.

Ďalšia blamáž Moskvy

Ústup ruských síl z Charkovskej oblasti by mohol signalizovať ďalšiu blamáž Moskvy v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine. Podobný neúspech zaznamenali ruské sily i v počiatočných fázach invázie, keď sa stiahli z oblastí okolo ukrajinskej metropoly Kyjev.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podobne ako v prípade ústupu od Kyjeva Rusi odôvodnili i stiahnutie sa z Charkovskej oblasti. Ruské ministerstvo obrany prostredníctvom Konašenkova uviedlo, že k tomuto kroku pristúpili „s cieľom dosiahnuť stanovené ciele špeciálnej vojenskej operácie na oslobodenie Donbasu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ukrajinská armáda zaznamenala v ostatných dňoch významné úspechy v Charkovskej oblasti, ktorá bola niekoľko mesiacov terčov neprestajného ostreľovania. Niekoľko hodín pred oznámením ruského ministerstva obrany sa začali šíriť informácie, že ukrajinské sily prenikli do strategického Kupianska v Charkovskej oblasti a prerušili Rusom životne dôležité zásobovacie trasy.

Prečítajte si tiež:
Troch fínskych novinárov súdia, odhalili bezpečnostné tajomstvá štáty

Evakuácia ľudí do Ruska

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) odhaduje, že ukrajinskí vojaci v uplynulých dňoch oslobodili na severovýchode krajiny zhruba 2500 kilometrov štvorcových. Britské ministerstvo obrany zasa v sobotu uviedlo, že Ukrajinci postúpili až 50 kilometrov južne od Charkova.

Moskva tvrdenia Ukrajiny a jej západných spojencov nepotvrdila ani nekomentovala. Ruskom dosadený predstaviteľ miestnej správy v Iziume Vladislav Sokolov však na sociálnej sieti uviedol, že úrady v meste začali s evakuáciou obyvateľstva do Ruska.

Po ústupe ruských vojakov z Charkovskej oblasti sa očakáva, že Moskva sa bude snažiť premiestniť ich okrem Donbasu i do Chersonskej oblasti, kde trvá ďalšia ukrajinská protiofenzíva. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre televíznu stanicu Ukraina povedal, že Rusi nemajú pre svojich vojakov v Chersonskej oblasti žiadne jedlo ani palivo, keďže Kyjiv prerušil ich zásobovanie. „Bude to ako lavína. Jedna obranná línia sa zatrasie a spadne,” vyslovil Reznikov svoju prognózu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko oznámilo stiahnutie jednotiek z Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Rusko rozšírilo rozsah svojej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, vyhlásil Lavrov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií