Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko sa vyhráža Litve pre zákaz tranzitu tovarov do Kaliningradskej oblasti

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že „požaduje okamžité obnovenie bežnej prevádzky“ tranzitu, inak „budú nasledovať odvetné opatrenia“.

21.6.2022 (Webnoviny.sk) – Ruské ministerstvo zahraničia si v utorok predvolalo veľvyslanca Európskej únie v Rusku Markusa Ederera a „vyjadrilo rozhodný protest“ proti zákazu tranzitu niektorých tovarov cez litovské územie do ruskej Kaliningradskej oblasti.

Hrozia odvetné opatrenia

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že „požaduje okamžité obnovenie bežnej prevádzky“ tranzitu, inak „budú nasledovať odvetné opatrenia“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tajomník ruskej štátnej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev v utorok navštívil spomenutú ruskú exklávu a počas stretnutia o národnej bezpečnosti prisľúbil, že v súvislosti s litovským zákazom podnikne kroky. „Rusko určite odpovie na takéto nepriateľské akcie,“ poznamenal Patrušev.

Dodal, že príslušné opatrenia už pripravujú, budú prijaté v krátkom čase a ich dôsledky budú mať výrazný negatívny dopad na obyvateľstvo Litvy.

Konzultácia s Európskou komisiou

Rozhodnutie zakázať prepravu časti tovarov po litovskej železnici do Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou medzi poľským a litovským územím pri Baltskom mori, Vilnius v pondelok odôvodnil sankciami voči Rusku zo strany Európskej únie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis uviedol, že jeho krajina len realizuje sankcie EÚ, ktorej je Litva členom. Minister povedal, že toto opatrenie Litva prijala po „konzultácii s Európskou komisiou. K tovarom, ktorých prepravu zakázali, patrí napríklad oceľ, ale postupne sa ich škála má rozšíriť a zahrnie položky od uhlia po alkoholické nápoje.

Vlaky s tovarmi z Ruska do Kaliningradskej oblasti premávajú cez Bielorusko a Litvu. Rusko však túto exklávu môže zásobovať aj po mori. Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov odhadol, že zákaz sa dotkne zhruba 50 percent tovarov, ktoré doteraz do exklávy dopravovali vlakmi.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko sa vyhráža Litve pre zákaz tranzitu tovarov do Kaliningradskej oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií