fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ružové diamanty dobývajú dražby, tvoria pritom menej než 0,1 percenta

Farebné diamanty sú najvzácnejšie na svete. Štatistiky ukazujú, že tvoria menej než 0,1 percenta z celkového počtu diamantov ťažených po celom svete. Iba jeden z 10-tisíc vyťažených diamantov je totiž farebný.

Existujú aj farby, ktoré sú tak ojedinelé, že sa predávajú ešte predtým, než sú vôbec spracované.

Dopyt po farebných diamantoch neklesá a ich ceny rastú raketovým tempom. Iba za posledných osem rokov sa podľa FancyColorDiamond Indexu ružové diamanty zhodnotili dokonca o 180 percent. To z nich činí výhodnú investičnú príležitosť. Diamant tak už nemusí byť len ozdobou žien, ale aj prostriedkom na uloženie a postupné zhodnotenie svojich financií.

Ružoví rekordmani

Najväčšiu mieru zhodnotenia vykazovali dvojkarátové ružové a modré diamanty z kategórie fancy vivid, čo sú diamanty, ktoré majú najväčšiu možnú koncentráciu uvedenej farby.

Medzi investormi sú veľmi obľúbené. Sú nielen krásne, ale šperky z nich vyrobené sa dobre zhodnocujú. „Ľudia stále častejšie dávajú prednosť zaobstarávaniu vecí, pri ktorých po zakúpení hodnota neklesá, ale, naopak, stúpa. A týka sa to aj luxusných klenotov,“ vysvetľuje investičnú motiváciu Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ klenotníctva ALO diamonds.

Ružové diamanty majú medzi sebou aj rekordmana a nejde len o slávny klenot strieborného plátna s názvom Ružový panter. „Najdrahším drahokamom na svete je Pink Star o váhe 59,6 karátov.

Kupujúci zaň v dražbe zaplatil neuveriteľných 71,2 milióna dolárov. To je v prepočte vyše 61 miliónov eur,“ uvádza Ivo Weber, expert na drahé kamene a šperky. Najbližšie je naplánovaná dražba ďalšieho ružového unikátu – The Rose of KAO – 29,59-karátový poklad vyťažený v Lesothu.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií