fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ružové diamanty dobývajú dražby, tvoria pritom menej než 0,1 percenta

Máte tip? napíšte nám mailom

Farebné diamanty sú najvzácnejšie na svete. Štatistiky ukazujú, že tvoria menej než 0,1 percenta z celkového počtu diamantov ťažených po celom svete. Iba jeden z 10-tisíc vyťažených diamantov je totiž farebný.

Existujú aj farby, ktoré sú tak ojedinelé, že sa predávajú ešte predtým, než sú vôbec spracované.

Dopyt po farebných diamantoch neklesá a ich ceny rastú raketovým tempom. Iba za posledných osem rokov sa podľa FancyColorDiamond Indexu ružové diamanty zhodnotili dokonca o 180 percent. To z nich činí výhodnú investičnú príležitosť. Diamant tak už nemusí byť len ozdobou žien, ale aj prostriedkom na uloženie a postupné zhodnotenie svojich financií.

Ružoví rekordmani

Najväčšiu mieru zhodnotenia vykazovali dvojkarátové ružové a modré diamanty z kategórie fancy vivid, čo sú diamanty, ktoré majú najväčšiu možnú koncentráciu uvedenej farby.

Medzi investormi sú veľmi obľúbené. Sú nielen krásne, ale šperky z nich vyrobené sa dobre zhodnocujú. „Ľudia stále častejšie dávajú prednosť zaobstarávaniu vecí, pri ktorých po zakúpení hodnota neklesá, ale, naopak, stúpa. A týka sa to aj luxusných klenotov,“ vysvetľuje investičnú motiváciu Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ klenotníctva ALO diamonds.

Prečítajte si tiež:
Toto je skutočne absurdné! Pozeraj, aké zábery ľudia zachytili na verejných toaletách!

Ružové diamanty majú medzi sebou aj rekordmana a nejde len o slávny klenot strieborného plátna s názvom Ružový panter. „Najdrahším drahokamom na svete je Pink Star o váhe 59,6 karátov.

Kupujúci zaň v dražbe zaplatil neuveriteľných 71,2 milióna dolárov. To je v prepočte vyše 61 miliónov eur,“ uvádza Ivo Weber, expert na drahé kamene a šperky. Najbližšie je naplánovaná dražba ďalšieho ružového unikátu – The Rose of KAO – 29,59-karátový poklad vyťažený v Lesothu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií