fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šéf Slovenskej pospolitosti Škrabák opäť stojí pred súdom a tvrdí, že nešlo o extrémistické symboly

Jakub Škrabák sa podľa obžaloby v rokoch 2015 až 2018 dopustil zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a zločinu prechovávania extrémistických materiálov.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.9.2022 (Webnoviny.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v utorok pokračuje hlavné pojednávanie so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Škrabákom obžalovaným z extrémizmu.

Na súde čítajú znalecký posudok odborníka na extrémizmus historika Mateja Medveckého, ktorý je aj osobne prítomný. V posudku sa uvádzajú podrobnosti k materiálom zadržaným pri domovej prehliadke obžalovaného, ktoré majú znaky extrémistických organizácií a skupín, ako je Hlinkova garda a iné.

Len slovanské symboly

Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na júlovom pojednávaní prečítala rozsiahlu obžalobu, kde popisuje okrem iného materiály a dokumenty nájdené pri domovej prehliadke obžalovaného. Podľa obžaloby sa mal Jakub Škrabák v rokoch 2015 až 2018 dopustiť zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a zločinu prechovávania extrémistických materiálov.

Obžalovaný ešte pred začatím pojednávania uviedol, že obžaloba je podľa neho vykonštruovaná a on nikdy nič zakázané nepredával. V prípade dokázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až osem rokov.

Jakub Škrabák po prečítaní obžaloby vyhlásil, že je nevinný. Následne vo svojej výpovedi hovoril, že u neho nájdené a ním predávané predmety neboli extrémistické, ale boli na nich slovanské symboly.

Prečítajte si tiež:
Slabinou nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Andrassyho môže byť stranícka minulosť, tvrdí mimovládka

Hudobníka chcú za mrežami

Jakuba Škrabáka zadržala Národná kriminálna agentúra 10. mája 2018 pri akcii namierenej proti extrémistom. Spolu s ním zadržali aj hudobníka Jaroslava Pagáča a bývalého predsedu okresnej organizácie strany Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu.

Hudobníka známeho ako Reborn v júni 2021 ŠTS odsúdil za extrémizmus na úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia. Tento rozsudok ešte nie je právoplatný, lebo prokurátor sa odvolal a rozhodovať vo veci bude Najvyšší súd SR.

Buchta uzavrel dohodu

V prípade Buchtu ŠTS v októbri minulého roku schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP.

Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdny proces
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf Slovenskej pospolitosti Škrabák opäť stojí pred súdom a tvrdí, že nešlo o extrémistické symboly © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Časť Slovenska potrápia búrky, cez víkend platí výstraha pred vysokými teplotami
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií