fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Severné Írsko zrušilo zákaz homosexuálnych manželstiev a umelého prerušenia tehotenstva

Máte tip? napíšte nám mailom

Severné Írsko sa pridalo ku zvyšku Spojeného kráľovstva. Homosexuálne manželstvá a potraty sú legálne aj v Anglicku, Walese aj Škótsku. 

V máji tohto roka sa stal Taiwan prvou ázijskou krajinou, ktorá uzákonila manželstvá u homosexuálov. Presne v tom istom období predložilo OSN viacerým krajinám takmer 200 odporúčaní k zlepšeniu ochrany ľudských práv.

Slovenská vláda prijala väčšinu odporúčaní, medzi nimi prvýkrát v histórii aj ustanovenia, ktoré sa týkajú zavedenia registrovaných partnerstiev pre LGBTI osoby. Do OSN tak Slovensko vyslalo signál, že do piatich rokov je pripravené zaviesť registrované partnerstvá LGBTI ľudí.

O téme homosexuálne manželstvá sa dnes mnoho diskutuje najmä v Severnom Írsku. V prevažne katolíckej krajine v utorok zrušili zákon, ktorý zakazoval manželské zväzky osôb rovnakého pohlavia a interupcie. 

https://www.instagram.com/p/B2PW0RmJMDf/

Severné Írsko mení zákon

Britskí poslanci rozhodli o zrušení prísnych zákonov z viktoriánskej éry ešte v júli. Rozhodnutie britských poslancov však malo vstúpiť do platnosti len v prípade, ak sa severoírski politici nedokážu do 21. októbra dohodnúť na sfunkčnení regionálnej vlády. Do pondelka polnoci mali severoírski zákonodarcovia poslednú možnosť toto rozhodnutie zvrátiť. Nestalo sa tak najmä preto, lebo severoírska vláda je od januára 2017 nefunkčná.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Matovič so slzami o Pente: „5000 zbytočných úmrtí ročne!"

Poslanci v Belfaste zasadli po prvý raz za takmer tri roky. Aj v tomto prípade išlo skôr o symbolické stretnutie na protest voči legalizácií homosexuálnych manželstiev a interupcií. 

„Parlament si musí zvoliť nového predsedu a výbory s celospoločenskou podporou. Kým sa tak nestane, parlament nemôže v tejto veci podniknúť ďalšie kroky,” povedal počas stretnutia Robin Newton z demokratickej unionistickej strany.

https://www.instagram.com/p/B19M5xOhnEh/

Legálne interupcie

Okrem manželstiev rovnakého pohlavia sa zákon týkal aj zákazu interupcií. Prvá ministerka Severného Írska Arlene Fosterová vyhlásila, že ešte stále je možnosť ako túto legislatívu zvrátiť. Prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby ochránila životy nenarodených detí. 

V Severnom Írsku sú od polnoci pozastavené stíhania prípadov umelého prerušovania tehotenstva. Poslancom Dolnej komory britského parlamentu už nič nebráni v tom, aby schválili novú legislatívu, podľa ktorej by mohli ženy legálne podstupovať interupcie najneskôr od marca budúceho roka. Prvé sobáše homosexuálnych párov sa očakávajú 14. februára. 

Minister pre Severné Írsko Julian Smith pred poslancami v pondelok uviedol, že nové zákony týkajúce sa legálneho prístupu k interrupciám vypracujú do 31. marca 2020 a sobášov osôb rovnakého pohlavia do 13. januára 2020.

Prečítajte si tiež:
Nákupné maniačky majú novú paródiu. Napité maniačky z východu bavia Slovensko

https://www.instagram.com/p/B1XFN8Eh84j/

Čo si o novom nariadení myslíte vy? Aký je váš názor na manželstvá rovnakého pohlavia? Dajte nám vedieť v komentári.

Zdroj: ta3.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií