fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šiesty ročník Ceny Dionýza Ilkoviča: Nominujte výnimočných učiteľov prírodných vied

Poznáte vo svojom okolí niekoho, kto svojim študentom venuje výnimočnú pozornosť? Od 14. júna máte možnosť nominovať ho na ocenenie. Hlasovanie potrvá do 15. septembra.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.6.2022 (Webnoviny.sk) – Nie nadarmo sa hovorí, že učiteľstvo nie je povolanie, ale poslanie. Mnohí pedagógovia sa venujú rozvíjaniu študentov na základných a stredných školách aj po poslednom zvonení, no iba málokedy dostanú uznanie, aké si právom zaslúžia. To sa snaží zmeniť Cena Dionýza Ilkoviča, teraz v poradí už šiesty rok. Oceňuje pedagógov a mentorov prírodovedných predmetov, špecificky matematiky, fyziky, chémie, biológie a informatiky. Poznáte vo svojom okolí niekoho, kto svojim študentom venuje výnimočnú pozornosť? Od 14. júna máte možnosť nominovať ho na ocenenie. Hlasovanie potrvá do 15. septembra.

Keď sú študenti prioritou

Vítazstvá z olympiád, účasť na prestížnych svetových súťažiach či dokonca asteroidy s ich menom. S dobrým mentorom dostávajú talentovaní žiaci podporu, s ktorou excelujú aj na medzinárodnej úrovni. Najmä na krúžkoch, ktoré robia vo svojom voľnom čase, majú učitelia schopnosť vzbudiť v študentoch záujem o témy, ku ktorým by sa inak možno nedostali. Ovplyvniť však dokážu nielen ich kariérne smerovanie, ale aj osobnostný rozvoj. “Najväčším zadosťučinením pre mňa je, keď sa z mojich žiakov stanú dobrí ľudia a ostane im otvorená myseľ, pracovitosť, trpezlivosť, zapálenosť pre dobré a správne veci, ako aj snaha robiť svoju prácu dobre,” vraví Miriam Feretová, minuloročná finalistka CDI, ktorá sa snaží podporovať žiakov aj mimo odbornej stránky. “Má to zmysel a mladým ľuďom sa treba venovať, pretože my ich formujeme.”

Galavečer, ako sa patrí

Za posledné roky bolo vďaka CDI ocenených 16 mentorov a mentoriek s inšpirujúcimi príbehmi o rozvoji mladých slovenských mozgov. Posledné dva ročníky Ceny Dionýza Ilkoviča boli poznačené pandémiou. Situácia pre pedagógov a mentorov bola o to ťažšia a museli nadviazať na svoje mimoškolské aktivity a venovať sa študentom primárne len na diaľku.

Prečítajte si tiež:
Od vznesenia obvinenia proti Kažimírovi sa dôkazná situácia posilnila, reaguje Lipšicov úrad na Žilinkovu 363

V obmedzenom režime prebiehalo aj odovzdávanie cien. V roku 2020 sa galavečer CDI konal iba v online forme. Ceny za rok 2021 boli pre pandémiu odovzdané až v marci tohto roka, pričom prvýkrát odovzdal Cenu Dionýza Ilkoviča osobne minister školstva Branislav Gröhling v sídle rezortu vzdelávania. Tento rok by sa odovzdávanie cien malo odohrať opäť naživo a už v plnom rozsahu 9. novembra 2022 v Redute v Bratislave.

Koho môžem nominovať?

Na Cenu Dionýza Ilkoviča môžu byť nominovaní pedagogickí pracovníci aj nepedagógovia. Dôležité je, aby sa podieľali na dlhodobom rozvoji mimoškolskej činnosti pre žiakov ZŠ a SŠ v predmetoch matematika, fyzika, chémia, informatika a biológia. Do súťaže ich najčastejšie nominujú ich kolegovia, bývalí či súčasní študenti, alebo riaditelia škôl.  No môže tak urobiť prakticky každý, kto ich prácu pozná.

Nominovaní mentori a pedagógovia budú hodnotení odbornou porotou na základe dĺžky trvania a udržateľnosti mimoškolskej činnosti, jej výsledkov, rozsahu a inovatívneho prístupu k učeniu. Finalisti a víťaz dostanú vecné ceny a rozdelia si finančnú odmenu v celkovej výške 6 000 eur.

Poznáte niekoho, kto sa zanietene venuje vzdelávaniu študentov? Teraz máte jedinečnú príležitosť ho nominovať. Stačí, ak venujete pár minút svojho času vyplneniu krátkeho formulára na stránke https://nadaciadi.sk

Prečítajte si tiež:
Strojnícka fakulta Technickej univerzity Košice oslavuje 70 rokov

Cenu Dionýza Ilkoviča organizuje Nadácia Dionýza Ilkoviča.

Informačný servis

Viac k témam: Ceny Dionýza Ilkoviča, PR, Učitelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Šiesty ročník Ceny Dionýza Ilkoviča: Nominujte výnimočných učiteľov prírodných vied © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií