fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Skončiť s Facebookom nedokážeme, môže však ovplyvniť naše mentálne zdravie

Máte tip? napíšte nám mailom

Existuje mnoho dôvodov, prečo by mal človek skončiť s Facebookom a opustiť sociálne siete. A nie je to také náročné, ako si myslíš. Práve naopak, môže ti to len pomôcť.

Pozná to každý. Všetci sme minimálne raz premýšľali, že treba skončiť s Facebookom. Vtedy ale prichádzame s výhovorkami a presviedčame samých seba, prečo na sociálnej sieti zostať.

Sú to rôzne dôvody: zostať v kontakte s priateľmi či rodinou, ktorá žije v zahraničí. Iní si ho nechávajú kvôli práci, študenti kvôli škole. Ja sa ani nečudujem, mnoho študentských vecí, odkazov, informácií sa k nám dostáva práve cez Facebook. Máme rôzne dôvody, prečo si Facebook v našich smartfónoch ponechať.

Mnoho ľudí, a nielen mladých, využíva Facebook na dennej báze. Zdroj: pexels.com

Spôsobuje depresiu

Po tom, ako sa objavila kauza Cambridge Analytica o zbieraní obrovského množstva osobných údajov používateľov Facebooku, mnoho ľudí zakročilo. Urobilo hrubú čiaru a zmazalo si svoje facebookové účty nadobro.

Ak ťa spomínaný škandál nijako nevystrašil a neplánuješ skončiť s touto sociálnou sieťou, možno ťa bude zaujímať, že existuje stále veľa dôvodov na to, aby si sa nadobro dostal do “off-line” režimu.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #6 Kasárne pod Zoborom

Aj keď mnoho ľudí využíva v dnešnej dobe viac Instagram ako Facebook, rastúci počet výskumov naznačuje, že využívanie Facebooku spôsobuje depresiu. Facebook je taktiež hlavným vektorom falošných správ a hoaxov. Tiež prispieva ku genocíde a rasizmu. Facebook je zlatá baňa pre hackerov a splnený sen každého stalkera.

Ľudia vystupujú na Facebooku inak, ako sa v skutočnosti cítia. Zdroj: Mark Fiore/KQED

Ako na to?

Skončiť s Facebookom môže byť dobrým spôsobom, ako získať online kontrolu nad svojimi osobnými údajmi.

Taktiež môže prispieť k zlepšeniu duševného zdravia a využívaniu času rozumne. Je tiež dôležité si uvedomiť, že vymazanie svojho profilu je výsadou, ktorá sa nevidí ako reálna možnosť pre mnoho ľudí. Aj napriek všetkým nevýhodám sa pre niektorých Facebook stal neoddeliteľným nástrojom.

Samotná spoločnosť sa snaží vyriešiť problémy, ktoré vznikajú na ich platforme. Používatelia majú hlásiť falošné správy alebo je zakázané vytvárať spamové reklamné siete.

Pokiaľ sa pohrávaš s myšlienkou skoncovať s Facebookom, ale nevieš,ako na to, prinášame ti návod, ktorý ti zaručene pomôže.

Zdroj: motherboard.vice.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií