Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Skutoční pacienti a bizarný boj s alkoholom. Videli sme Úsmevy smutných mužov

Viac než len česká tragikomédia o závislosti od alkoholu. Prečítajte si recenziu unikátneho filmu z prostredia liečebne.

Celovečerný film Úsmevy smutných mužov vznikol podľa autobiografie Jozefa Formánka. Ten v knihe prerozpráva svoj skutočný príbeh o tom, ako v minulosti kvôli práci a ľuďom potrebuje isté množstvo alkoholu v krvi.

Jeho dávka sa však zvyšuje a spisovateľ končí v liečebni, kde sa stretáva s ďalšími osudmi tých, ktorí tiež prejavujú istý druh náklonnosti ku skleneným fľašiam s čírou tekutinou. Vďaka bizarnosti, na ktorej je idea filmu postavená, vznikajú jedinečné a komické priateľstvá.

Poniektorí herci už mali v minulosti problémy s alkoholom.

Liečebňa dáva všetkým možnosť vyliezť z bahna, do ktorého ich alkohol dostal. Pre pacientov je radosť vidieť, ak niekto z priateľov z liečebne odíde domov. Najhoršie však je, keď sa mnohí z nich vrátia sanitkou v ešte horšom stave než predtým. Úlohu režiséra v tejto komediálnej dráme prevzal Daniel Svátek a hlavnú postavu Jozefa si zahral David Švehlík, ktorý výborne zvládol vnútorný boj medzi alkoholom a snahou prestať piť.

Geniálny matematik Milan (vpravo) verí, že je vyslancom z vesmíru. Zdroj: Bonton Film

Aj skutoční pacienti

Okrem neho vo filme uvidíte aj hercov ako Jaroslav Dušek, Marika Šoposká, Ondřej Malý, Ivan Franěk, Jaroslav Plesl či Simona Babčáková. Zaujímavosťou je, že poniektorí herci už mali v minulosti problémy s alkoholom. Pre mnohých z nich teda nebolo jednoduché vrátiť sa do takéhoto prostredia znova. Známe je aj to, že vo filme hrajú aj skutoční pacienti Psychiatrickej liečebne v Petrohrade, kde sa väčšina filmu nakrúcala.

Dlhšie zábery stupňujú napätie a surové scény pacientov v stave delíria zobrazujú absolútnu prevahu alkoholu nad slabou vôľou závislého.

Vplyv alkoholizmu na človeka a jeho okolie je vo filme ukázaný veľmi jasne a kruto. Tvorcovia sa s problematikou neprplali v rukavičkách, ale surovo a priamo ju naservírovali pred diváka. Množstvo záberov v detaile či vo veľkom detaile pomáha divákovi vcítiť sa do kože postáv. Dlhé zábery zas stupňujú napätie a surové scény pacientov v stave delíria tremens zobrazujú absolútnu prevahu alkoholu nad slabou vôľou závislého.

Prepojenie muziky s filmárskym umením

Veľmi dôležitú úlohu zohrávajú aj sny. Tie sú jasným príkladom toho, že závislosť prežíva psychika bez prestávky. Keď sa nakoniec charakter z nočnej mory, v ktorej sa opíjal, zobudí, je celý vystrašený, lebo na zopár sekúnd po precitnutí veril tomu, že už zase pil.

Dej bol sprevádzaný piesňami acappelly či dokonca aj beatboxom jedného z alkoholikov.

Veľmi dôležitou súčasťou tohto diela bola aj neobyčajná hudba, ktorú mal na starosti Ondřej Havlík. Dej sprevádzali piesne accapelly, alebo beatbox jedného z alkoholikov. Okrem toho bolo zaujímavé sledovať prepojenie muziky s filmárskym umením. Mnohé piesne, vzťahujúce sa napríklad na scénu B, už začali hrať, aj keď scéna A sa ešte odohrávala na plátne.

Tento spôsob prepájania je veľmi zaujímavý a diváka udržuje v napätí a akejsi zvedavosti.

Primárka pôsobí prísne, no záleží jej na zdraví svojich pacientov. Zdroj: Bonton Film

Čo treba dať do mínusov, je, že v niektorých prípadoch bol zvuk nie veľmi kvalitný. Aj niektoré rozmazané a prirýchle zábery kazili dojem. Maličkosti však prekryje originalita a jedinečnosť filmu, ktorý dokáže diváka šokovať a ohromiť. Tento film môžete vďaka distribučnej spoločnosti Bontonfilm vidieť už 22. novembra.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií