fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenské kroje z Očovej budú cez leto súčasťou expozície na Taiwane!

Máte tip? napíšte nám mailom

Máme byť na čo hrdí. Slovenské kroje idú za hranice našej krajiny – až na ďaleký Taiwan vo Východočínskom mori.

Na Taiwan putujú pôvodné kroje z Očovej v okrese Zvolen. Vystavené budú na expozícii, ktorá sa tam koná od 7. júla do 19. augusta pri príležitosti Medzinárodného festivalu detského folklóru a folklórnych hier.

Vzácne kroje zahŕňajú viac ako 100-ročné rozpätie a predstavujú rôzne podoby slávnostného obliekania tamojších ľudí.

“Na výstavu, ktorú nám sprostredkoval Slovenský ekonomický a kultúrny úrad Taipei, sme vybrali celkom 12 krojov. Najstarší pritom pochádza ešte z konca 19. storočia, najmladší bol vyrobený iba pred niekoľkými rokmi,” povedal riaditeľ remeselného dvora a zároveň šéf Folklórneho súboru Očovan Pavel Holík.

kroje
Vyšívaný kožuštek v Múzeu v remeselnom dvore v Očovej. Zdroj: TASR/Ján Poliak
Kroje pochádzajú zo zbierky tamojšieho občianskeho združenia Očovan, ktoré ich odkúpilo od miestnych obyvateľov. “Sú to autentické originály z danej doby, sprevádzali našich ľudí počas rôznych udalostí v obci,” priblížil Holík. Ich ceny sa počítajú v stovkách eur, niektoré s doplnkami presahujú tisícku. Historická hodnota niektorých sa však nedá vyčísliť.

Kroje budú vystavené spolu s ďalšími z celého sveta v meste Yilan. Na festivale sa má zúčastniť okolo 100 folklórnych súborov z celého sveta.

Foto: https://www1.teraz.sk/usercontent/photos/4/7/0/3-470d233e94b5891e0dbf97b4b36c959638f4394b.jpg

Prečítajte si tiež:
Čaká ťa písomka, no ty nič nevieš? Toto je zopár skvelých tipov, ako si pripraviť dokonalý ťahák

https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/34/3417049/3417049_1200x.jpeg?rev=3

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií