fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko by malo uzavrieť s Albánskom zmluvu o zamedzení dvojitému zdaneniu, navrhuje ministerstvo financií

Zmluva zohľadňuje osobitosti a špecifiká daňových systémov Slovenska a Albánska.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.4.2022 (Webnoviny.sk) – Daňovníci Slovenska a Albánska by nemali podliehať dvojitému zdaneniu pri platení dane z príjmov.

Predpokladá to návrh zmluvy medzi Slovenskom a Albánskom o zamedzení dvojitému zdaneniu v oblasti daní z príjmov a zabránení daňovému úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, ktorý predložil rezort financií do pripomienkového konania.

Upravuje aj boj proti únikom

Ako upozornilo ministerstvo, ak by Slovensko takúto zmluvu s Albánskom nepodpísalo, príjmy by sa v oboch štátoch zdaňovali podľa vnútroštátnych právnych predpisov, čo často vedie k dvojitému zdaneniu.

Zmluva upravuje aj boj proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, výmenu informácií, nediskrimináciu osôb a riešenie sporov vyplývajúcich z interpretácie a uplatňovania zmluvy. Zohľadňuje osobitosti a špecifiká daňových systémov Slovenska a Albánska.

Zmluva má prednosť pred zákonmi

Ide o medzinárodnú hospodársku zmluvu všeobecnej povahy, ktorá má charakter prezidentskej zmluvy a podľa Ústavy SR má prednosť pred zákonmi.

S návrhom zmluvy preto musí vysloviť súhlas aj Národná rada SR a následne ju musí ratifikovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Viac k témam: Daň z príjmov, Dane, dvojité zdanenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko by malo uzavrieť s Albánskom zmluvu o zamedzení dvojitému zdaneniu, navrhuje ministerstvo financií © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Cielená a adresná pomoc rodinám by vyšla lacnejšie, zvyšovanie výdavkov na základe inflácie je podľa analytika chybou
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií