fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko uviazlo v pasci stredného príjmu, podľa RRZ potrebuje nový model rastu

Nový model rastu musí byť založený na vlastnom výskume a vývoji, kvalitnom vzdelaní a udržateľnom makroekonomickom prostredí.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.10.2022 (Webnoviny.sk) – Slovensko uviazlo v pasci stredného príjmu a je potrebný nový model rastu. Skonštatoval to člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Martin Šuster.

Slovenský rast sa v posledných desiatich rokoch spomalil a naše dobiehanie k rozvinutým krajinám EÚ sa zastavilo. Sú za tým podľa rozpočtovej rady dlhodobo nízke vládne aj súkromné investície, nízka kvalita školstva, aj keď aspoň stúpa úroveň vzdelania medzi mladšími ročníkmi, a najmä dlhodobo slabý výskum a vývoj.

Sme v pasci

Náš predošlý rastový model preberania technológií aj manažérskych prístupov zo zahraničia sa vyčerpal a uviazli sme v pasci stredného príjmu.

„Sú samozrejme oblasti, kde sme sa ďalej zlepšovali, napríklad výrazne klesla korupcia, hoci sa to možno nezdá, a tiež sa zlepšila fyzická bezpečnosť,“ uvádza RRZ.

Nový model rastu

Očakávaná dĺžka života pred koronakrízou vzrástla za desať rokov o vyše dva roky.

„Dlhodobo máme jedny z najnižších príjmových nerovností spomedzi všetkých krajín na svete. Náš nový model rastu musí byť založený na vlastnom výskume a vývoji, kvalitnom vzdelaní a udržateľnom makroekonomickom prostredí,“ uzavrel Šuster.

Prečítajte si tiež:
Slovenskí seniori sú na tom najhoršie v rámci krajín Únie, JDS požaduje od štátu vyčíslenie dopadov jej návrhov na pomoc

Viac k témam: Ekonomika SR, Koronakríza, Korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko uviazlo v pasci stredného príjmu, podľa RRZ potrebuje nový model rastu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií