fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

SNP je podľa Kollára príkladom, že medzi európskymi krajinami môže panovať zhoda

Predseda Národnej rady SR mal príhovor počas oficiálnych osláv 78. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP). 

Máte tip? napíšte nám mailom

29.8.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenské národné povstanie v roku 1944 bola udalosť, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila chod moderných slovenských dejín.

V príhovore počas oficiálnych osláv 78. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP) to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) s tým, že SNP je príkladom, že medzi európskymi národmi môže panovať zhoda.

Privlastnenie si dedičstva SNP

Podľa Kollára sa snažili všetky povojnové režimy privlastniť si dedičstvo SNP.

„Túto udalosť si pripomínajú demokrati i komunisti, ktorí sa pokladali tesne po druhej svetovej vojne za politické sily vedúce odbojové a protifašistické hnutie za legitímnych pokračovateľov myšlienok z povstania,“ povedal predseda parlamentu. Podľa neho v 50. rokoch minulého storočia dogmatickým boľševikom v boji proti slovenským buržoáznym nacionalistom prekážalo v názve SNP slovo “národné”.

„Avšak oslavovať bolo treba a nadšene sa oslavovalo aj v 60. rokoch minulého storočia. Vtedy odštartovali zápas, ktorý už za zložitých podmienok okupácie viedli k vyhláseniu federalizácie ČSSR,“ tvrdí Kollár.

Hľadajú sa noví hrdinovia

Kollár dodal, že v 70. rokoch sa ľudia na oslavy SNP pozerali ako na niečo mimo ich vnútorného sveta. Reagovali tak na spájanie SNP s normalizáciou.

Prečítajte si tiež:
Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik sa opäť postaví pred súd, začne hlavné pojednávanie s ďalším obžalovaným

„Rok 1989 postavil Slovensko pred vážnu výzvu, ako ďalej postupovať pri formovaní slovenského národa,“ dodal predseda.

Ten tvrdí, že v súčasnosti môžeme pozorovať, ako sa niektoré politické sily odťahujú od osláv SNP.

„Hrdinami prestávajú byť tí, ktorí neváhali vystaviť svoj vlastný život v boji proti hydre, ktorá vyvolala vtedy najstrašnejšiu vojnu v histórii ľudstva. Hľadajú sa noví hrdinovia a často kontroverzní,“ tvrdí predseda NR SR. Ten na záver dodal, že Slovensko musí ostať verné svojim antifašistickým a povstaleckým tradíciám.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Oslavy 78. výročia SNP (fotografie)

Viac k témam: SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: Webnoviny.sk – SNP je podľa Kollára príkladom, že medzi európskymi krajinami môže panovať zhoda © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií