fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Krajiny EÚ by mali rýchlo doplniť muníciu a vojenské vybavenie, Brusel ponúkne aj finančné stimuly

„Od menovej krízy z roku 2008 Európa prechádzala istým druhom tichého odzbrojovania,” povedal šéf európskej diplomacie.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.5.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v stredu vyzvala členské krajiny, aby rýchlo doplnili zmenšené zásoby munície a vojenského vybavenia.

Zároveň ponúkla finančné stimuly tým štátom, ktoré pri nahrádzaní materiálu poslaného na Ukrajinu budú ochotné navzájom spolupracovať.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

EK ponúka 500 miliónov eur v priebehu dvoch rokov členským krajinám spolupracujúcim pri dopĺňaní vojenských zásob v aspoň trojčlenných skupinách.

„Od menovej krízy z roku 2008 Európa prechádzala istým druhom tichého odzbrojovania. Zbavovali sme sa zbraní bez toho, aby sme o tom hovorili. V rokoch 2008 až 2014 sme zredukovali naše vojenské aktíva veľmi šokujúcim spôsobom,” povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Z dlhodobého hľadiska je EK presvedčená, že krajiny únie by mali vyvíjať drony a systémy na dopĺňanie palív vo vzduchu, modernizovať tanky a bojové vozidlá, posilniť námornú kapacitu a zväčšiť obranné schopnosti bloku v oblasti kybernetického priestoru.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny EÚ by mali rýchlo doplniť muníciu a vojenské vybavenie, Brusel ponúkne aj finančné stimuly © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Lavrov obvinil Ukrajincov z provokácií, na mierových rokovaniach zmenili svoj návrh
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií