Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spoznajte „mŕtve“ jazero v Ázii, po ktorom sa nedokážu plaviť ani lode. Ľudia to napriek tomu stále skúšajú

Jazero Karakul je stredoázijskou verziou Mŕtveho mora – hoci ani to nezastavilo návštevníkov od toho, aby sa tu pokúsili plaviť. 

Vodná plocha sa považuje aj za jazero na streche sveta. Nachádza sa vo výške asi 4000 m uprostred vrchov High Pamir v Tadžikistane. Je situované ešte vyššie ako legendárne jazero Titicaca v Južnej Amerike. Karakul sa nachádza na ploche 380 km štvorcových a hlboké je 230 metrov.

Vytvoril ho meteorit, ktorý zasiahol Zem pred 25 miliónmi rokov. Karakul je ohromujúco krásne jazero obklopené zasneženými horami a vysokou púštnou polohou. Možno sa k nemu dostať po diaľnici Pamir, ktorá sa považuje za jednu z najepickejších ciest na cestné dobrodružstvá.

Jazero Karakul je obklopené nádhernou scenériou. Zdroj: backpackingpanda.com

Jazero meniace svoju farbu

Najskôr sa nazývalo Jazero Victoria. Toto pomenovanie dostalo od britských kartografov, následne bolo zmenené na Kara Kul alebo Čierne jazero, keďže jazero skutočne mení farbu počas celého dňa. Najprv sa menia odtiene tyrkysovej a smaragdovej až po hlbokú kobaltovú farbu. Karakul je najväčšia atrakcia pre cestujúcich, ktorí mieria do Strednej Ázie. Najbližšie mestá sú Murghab v Tadžikistane alebo Osh cez hranice v Kirgizsku.

Jazero vraj mení svoju farbu počas celého dňa. Zdroj: advantour.com

V skutočnosti je jeho obsah soli taký hustý, že je zbavený takmer akéhokoľvek morského života. Jazero je momentálne domovom pre Roof of the World Regatta – športovej udalosti, ktorá zahŕňa preteky jácht a lodí. Táto akcia prináša do okolia nadšencov z celého sveta. Festival sa uskutočňuje každé leto a obsahuje súťaže v kitesurfingu a nafukovacom raftingu. 

Kitesurfing na jazere Karakul počas každoročnej Roof of the World Regatty. Zdroj: tripadvisor.com

Oblasť okolo jazera sa počas druhej svetovej vojny využívala ako väzenský tábor pre nemeckých väzňov, no neskôr sa stala hlavným miestom pastvy kirgizských nomádov, ktorí sem počas leta privádzali svoje ovce a kozy z nižších pasienkov. V súčasnosti sú jedinými miestnymi obyvateľmi ľudia žijúci na východnej strane jazera, v malej dedinke známej ako Karakul. Hovorí sa im Kirgizci a prevádzkujú ubytovanie pre pocestných, ktorí chcú vidieť samotné jazero alebo sa vybrali po diaľnici Pamir.

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií