Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štáty Európskej únie spravili významny krok, na urýchlenú mobilizáciu Ukrajiny dajú pol miliardy eur zo svojich rozpočtov

Ich dohoda nadväzuje na rozhodnutie lídrov EÚ z marca tohto roka.

7.7.2023 (SITA.sk) – Európska únia (EÚ) spravila v piatok skoro ráno významný krok pri schvaľovaní plánov týkajúcich sa zvýšenia produkcie munície a rakiet pre Ukrajinu. Predsedníctvo EÚ oznámilo, že členské štáty a Európsky parlament dosiahli dohodu „na urýchlenú mobilizáciu“ pol miliardy eur zo svojho rozpočtu na podporu výroby munície.

Uvedená dohoda nadväzuje na marcové rozhodnutie lídrov EÚ zvýšiť dodávky potrebnej munície na Ukrajinu. Súčasťou plánu bolo poslať Ukrajine milión kusov delostreleckej munície v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vytrvalo žiada o ďalšiu vojenskú pomoc, od munície po lietadlá a rakety.

„Je to ďalší dôkaz neochvejného záväzku EÚ podporovať Ukrajinu, posilňovať obrannú, technologickú a priemyselnú základňu EÚ a v konečnom dôsledku zabezpečiť dlhodobú bezpečnosť a obranu občanov EÚ,“ povedala španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Očakáva sa, že Spojené štáty v piatok oznámia dodávku kazetovej munície ako súčasti nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov. Údajne to potvrdili osoby oboznámené s rozhodnutím, ktoré však neboli oprávnené o ňom verejne hovoriť pred oficiálnym oznámením, pričom hovorili pod podmienkou anonymity.

Viac k témam: dodávky munície, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, španielska ministerka obrany, Spojené štáty americké, Ukrajinský prezident, urýchlená mobilizácia
Zdroj: SITA.sk – Štáty Európskej únie spravili významny krok, na urýchlenú mobilizáciu Ukrajiny dajú pol miliardy eur zo svojich rozpočtov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií