Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sulíkovci už majú jasno, či v parlamente zahlasujú za odvolanie Matoviča

Šéf liberálov však priznal, že možno s návrhom príde i samotná SaS.

6.9.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva v demisii Richard Sulík viackrát videl záblesky dobrej spolupráce medzi ním a ministrom financií a lídrom hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorom Matovičom. Podľa Sulíkových slov mohli vo vláde dosiahnuť omnoho viac, avšak útoky ministra financií už ďalej nestrpel.

Podotkol, že jeho odchod nepodmienili personálne záležitosti, ale Matovičove rozhodnutia na poste ministra financií. V relácii Braňo Závodský Naživo v Rádiu Expres Sulík povedal, že prezidentka by mala prijať demisie ministrov za SaS začiatkom budúceho týždňa.

Odvolanie Matoviča

Sulík zároveň oznámil, že na utorkovom rokovaní poslaneckého klubu sa všetci zhodli, že budú hlasovať za odvolanie Matoviča, ak s takýmto návrhom príde nejaká strana.

Viac o téme: Koaličná kríza

„Neviem vám teraz povedať, na základe akého návrhu budeme za to hlasovať. Budeme hlasovať za odvolanie, ak s tým príde napr. Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) alebo Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), uviedol.

Šéf liberálov však priznal, že možno s návrhom príde i samotná SaS. Podľa Sulíkových slov sa však už Fico vyjadril, že nebudú hlasovať za odvolanie Matoviča, preto nemá zmysel, aby sme predkladali nejaký návrh“.

Stretnutie Sulíka s Ficom

Na podotknutie, že sám Sulík vytiahol na svoju kandidátku pred dvanástimi rokmi Igora Matoviča, odpovedal, „každý robí na začiatku svojej kariéry chyby“. Počas koaličnej krízy vyzval predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár Sulíka s Matovičom, aby ukončili svoje spory, lebo dláždia cestu späť Robertovi Ficovi.

Šéf SaS však tvrdí, že „Igor Matovič mal možnosť tomuto zabrániť, keby nebol prilepený na stoličke. My sme sa snažili urobiť veľa ústupkov. Matovič robil všetko preto, aby nás vyštval z koalície“. Predseda SaS ďalej priznal, že po odchode z vlády nemá v pláne stretávať sa s predsedom opozičnej strany Smer-SD Robertom Ficom.

S Ficom sa podľa vlastných slov počas leta stretol iba raz, a to preto, lebo mu chcel odpovedať na otázky o energetike. „Nevidím to tak, že by to mala byť dráma v našej spoločnosti,“ uviedol. Sulík však priznal, že stretnúť sa s Ficom bola chyba, pretože to spôsobilo poryv.

Heger by mal byť aktívnejší

Na otázku, prečo dal Sulík koaličným partnerom na rozmyslenie ultimáta až sedem týždňov, predseda SaS odpovedal, „že sa to nedalo vybaviť za jeden týždeň. Chcel som, aby si v OĽaNO všetko v kľude rozmysleli. Heger a Matovič mohli ten čas využiť zmysluplnejšie“.

Šéf liberálov je presvedčený, že premiér Eduard Heger mal byť aktívnejší pri riešení koaličnej krízy. „Ja som mu to aj opakovane hovoril. Heger je kolegiálne zmýšľajúci človek, SaS sa veľmi dobre fungovalo v jeho vláde, keby nebolo ministra financií,“ vyhlásil.

Sulík sa k návrhu desiatich bodov, ktoré predložilo hnutie OĽaNO, vyjadril, že si prezrel iba úvodné body a ďalej ho nečítal. Dodal, že keď Matovič odíde z vlády, prečíta si celý návrh.

Viac k témam: Demisia, Koaličná kríza, Minister financií SR, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), Predseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulíkovci už majú jasno, či v parlamente zahlasujú za odvolanie Matoviča © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií