fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnes si pripomíname Svetový deň prevencie samovrážd. Dôležité je nepodceňovať na prvý pohľad banálne problémy blízkych

Máte tip? napíšte nám mailom

Snom každého z nás je prežiť krásny, dlhý a bezstarostný život. Keď sa nám to však nedarí, upadáme do depresií, z ktorých často nevidíme iné východisko, ako skoncovanie so zdanlivo zbytočným životom.

Žiaden život však nie je zbytočný, vždy je tu niekto, komu na nás záleží a komu by náš odchod spôsobil obrovskú bolesť. Preto je dôležité, aby sme sa aj v ťažších situáciách dokázali pozitívne naladiť a verili, že skôr či neskôr sa šťastie usmeje aj na nás. Pozitívne myslenie je totiž základným predpokladom na úspech a hotovým magnetom na šťastie.

10. september – Svetový deň prevencie samovrážd

10. september si už od roku 2003 pripomíname ako Svetový deň prevencie samovrážd, ktorý je podporovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou asociáciou pre prevenciu samovrážd (IASP). Jeho cieľom je snaha predchádzať zbytočnej smrti, ktorá je často spôsobená skratom alebo momentálnou bezvýchodiskovou situáciou. V spoločnosti je to tabuizovaná téma, o ktorej však treba hovoriť nahlas a riešiť ju skôr, ako môže byť neskoro.

Zdroj: pixabay.com

Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že samovražda sa týka len jednotlivca, no toto konanie zasahuje celú rodinu, priateľov a známych. Príčinou bývajú väčšinou duševné poruchy, depresie, závislosti a bezvýchodiskové situácie, v ktorých ľudia nevidia inú možnosť, ako skoncovať so životom. Nehľadajú riešenia problému, samovražda je pre nich riešením. Tiché volanie o pomoc, ktoré býva často nevypočuté alebo nepochopené, končí pre mnohých takouto formou „vykúpenia“.

Prečítajte si tiež:
Takmer stovka detí si postavila vlastnú intergalaktickú stanicu. Je neuveriteľná!

Počet samovrážd sa zvyšuje

Každých 40 sekúnd si niekde na svete siahne zúfalý človek na svoj život, čo je asi 3 000 ľudí denne, jeden milión premárnených ľudských životov za rok. Ich počet sa však stále zvyšuje a zasahuje aj mladšie vekové skupiny. Mladí ľudia trpiaci problémami s láskou, školou či rodinou si neuvedomujú, že zlá známka alebo ukončený „teenagerský“ vzťah nie sú dôvodmi na to, aby si vzali svoj mladý život.

V priemyselne vyspelých krajinách je u 10 – 24-ročných samovražda druhou najčastejšou príčinou smrti, u ľudí vo veku 15 – 44 je to tretia najčastejšia príčina. Varovné signály, ako smutnú náladu, beznádej, depresie, stratu záujmov či únavu nesmieme ignorovať a brať na ľahkú váhu. Je dôležité nepodceňovať na prvý pohľad možno banálne problémy blízkych či priateľov, ale snažiť sa im čo najviac pomôcť, kým nie je neskoro. V každej situácii je preto potrebné myslieť pozitívne a nenechať sa stiahnuť do víru depresií. Vždy je totiž šanca na nápravu, lepší život alebo aj nový začiatok.

Prečítajte si tiež:
Fanúšik si dal vytetovať portrét Rytmusa. Takú parádnu realistickú prácičku tatéra si ešte nevidel

Zdroj: https://www.zdravie.sk/clanok/52511/svetovy-den-prevencie-samovrazd

Foto: ilustračné (https://images.unsplash.com/photo-1507652955-f3dcef5a3be5?ixlib=rb-0.3.5&ixid=eyJhcHBfaWQiOjEyMDd9&s=46f7eb64f1807f846cc633750ea8acf3&auto=format&fit=crop&w=500&q=60https://cdn.pixabay.com/photo/2017/09/08/03/48/world-suicide-prevention-day-2727557_960_720.png)

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií