Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnes si pripomíname Svetový deň prevencie samovrážd. Dôležité je nepodceňovať na prvý pohľad banálne problémy blízkych

Snom každého z nás je prežiť krásny, dlhý a bezstarostný život. Keď sa nám to však nedarí, upadáme do depresií, z ktorých často nevidíme iné východisko, ako skoncovanie so zdanlivo zbytočným životom.

Žiaden život však nie je zbytočný, vždy je tu niekto, komu na nás záleží a komu by náš odchod spôsobil obrovskú bolesť. Preto je dôležité, aby sme sa aj v ťažších situáciách dokázali pozitívne naladiť a verili, že skôr či neskôr sa šťastie usmeje aj na nás. Pozitívne myslenie je totiž základným predpokladom na úspech a hotovým magnetom na šťastie.

10. september – Svetový deň prevencie samovrážd

10. september si už od roku 2003 pripomíname ako Svetový deň prevencie samovrážd, ktorý je podporovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou asociáciou pre prevenciu samovrážd (IASP). Jeho cieľom je snaha predchádzať zbytočnej smrti, ktorá je často spôsobená skratom alebo momentálnou bezvýchodiskovou situáciou. V spoločnosti je to tabuizovaná téma, o ktorej však treba hovoriť nahlas a riešiť ju skôr, ako môže byť neskoro.

Zdroj: pixabay.com

Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že samovražda sa týka len jednotlivca, no toto konanie zasahuje celú rodinu, priateľov a známych. Príčinou bývajú väčšinou duševné poruchy, depresie, závislosti a bezvýchodiskové situácie, v ktorých ľudia nevidia inú možnosť, ako skoncovať so životom. Nehľadajú riešenia problému, samovražda je pre nich riešením. Tiché volanie o pomoc, ktoré býva často nevypočuté alebo nepochopené, končí pre mnohých takouto formou „vykúpenia“.

Počet samovrážd sa zvyšuje

Každých 40 sekúnd si niekde na svete siahne zúfalý človek na svoj život, čo je asi 3 000 ľudí denne, jeden milión premárnených ľudských životov za rok. Ich počet sa však stále zvyšuje a zasahuje aj mladšie vekové skupiny. Mladí ľudia trpiaci problémami s láskou, školou či rodinou si neuvedomujú, že zlá známka alebo ukončený „teenagerský“ vzťah nie sú dôvodmi na to, aby si vzali svoj mladý život.

V priemyselne vyspelých krajinách je u 10 – 24-ročných samovražda druhou najčastejšou príčinou smrti, u ľudí vo veku 15 – 44 je to tretia najčastejšia príčina. Varovné signály, ako smutnú náladu, beznádej, depresie, stratu záujmov či únavu nesmieme ignorovať a brať na ľahkú váhu. Je dôležité nepodceňovať na prvý pohľad možno banálne problémy blízkych či priateľov, ale snažiť sa im čo najviac pomôcť, kým nie je neskoro. V každej situácii je preto potrebné myslieť pozitívne a nenechať sa stiahnuť do víru depresií. Vždy je totiž šanca na nápravu, lepší život alebo aj nový začiatok.

Zdroj: https://www.zdravie.sk/clanok/52511/svetovy-den-prevencie-samovrazd

Foto: ilustračné (https://images.unsplash.com/photo-1507652955-f3dcef5a3be5?ixlib=rb-0.3.5&ixid=eyJhcHBfaWQiOjEyMDd9&s=46f7eb64f1807f846cc633750ea8acf3&auto=format&fit=crop&w=500&q=60https://cdn.pixabay.com/photo/2017/09/08/03/48/world-suicide-prevention-day-2727557_960_720.png)

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií