fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Talentovaná fotografka Klaudia: Ľudia nevidia prácu a množstvo času stráveného pri postprodukcii

Máte tip? napíšte nám mailom

Je mladá, talentovaná a na sociálnych sieťach si jej tvorbu prezerá viac než desaťtisíc fanúšikov. 

Na slovenskom Instagrame možno nájsť ľudí, ktorí svojou prácou inšpirujú a vyčnievajú z radu. Patrí ku nim aj 23-ročná Klaudia Poloncová. Pochádza z Martina, no momentálne v Trnave študuje marketing a venuje sa svojmu najväčšiemu hobby – foteniu. Fotky pridáva na súkromný, aj pracovný účet.

Viac nám toho porozprávala v rozhovore.

Šla si študovať marketing zámerne, rozmýšľala si nad tým, že by ti vo fotografii vedel pomôcť?

Áno, fotografia má úzky súvis s marketingom, preto som sa preň rozhodla. Nešla som študovať priamo fotografiu, pretože nemám rada, keď mi niekto presne diktuje, ako mám fotiť. Každý fotograf to cíti inak a nemyslím si, že fotka sa dá učiť presne podľa nejakého manuálu. Milujem kreatívne veci a marketing ponúka viacero možností.

https://www.instagram.com/p/ByDmhuPIMw4/?utm_source=ig_web_copy_link

Prečo si začala fotiť, bol tam nejaký impulz?

Vôbec nie, to rozhodnutie neprišlo zo dňa na deň. Začalo to kúpou mojej prvej zrkadlovky, ktorou som zvečňovala rodinu a hocičo, čo sa mi páčilo. Následne sa mi ozvalo jedno dievča, či by som jej nespravila zopár fotiek. Bolo to jednoduché fotenie pri bielej stene a jej sa tie zábery veľmi páčili. No a ja som zistila, že ma to neskutočne baví. Tak som si spravila stránku na Facebooku a potom sa mi začali z každej strany sypať správy od dievčat, ktoré mali záujem o fotenie.

Hľadala si si a kontaktovala niekoho aj ty?

Keď som pracovala pre obchod Aranburu a vtedy som mala nájsť dievčatá, ktoré odfotím v ich oblečení. To bol asi jediný prípad, kedy som aktívne oslovovala ľudí a hľadala spolupráce. Ale čo sa týka mojej sólovej kariéry, takmer všetky ponuky mi prišli z éteru.

Nemám rada preretušované fotky, na ktorých dievčatá vyzerajú ako voskové figuríny.  

Stalo sa, že si odmietla spoluprácu?

Ale áno, stalo. Väčšinou mi ľudia píšu na Instagrame alebo na Facebooku. Keď už na začiatku vidím, že človek začína vymýšľať, alebo odo mňa chce typ fotiek, ktoré nefotím, tak to radšej nezoberiem. Tak isto som odmietla aj pokračovanie v spolupráci, keď ma zamrzelo to, že niektoré firmy nevedia oceniť prácu fotografa. Ja osobne som veľmi vďačná za akýkoľvek feedback po fotení alebo už po finálnych fotkách. Keď sa aj stane, že sa niečo nepáči, veľmi rada to opravím alebo spravím inak, pokiaľ ten človek so mnou komunikuje normálne a nie arogantne.  

https://www.instagram.com/p/Bv9wRvDAKRF/?utm_source=ig_web_copy_link

Prečítajte si tiež:
Malé dievčatko bolo v škole denne terčom šikany. Netrvalo ale dlho a všetkým vyrazila dych!
Čo sa týka fotenia, je pre teba dôležitá technika, s ktorou fotíš, alebo kompozícia?

Určite je veľmi dôležitá technika. Môžem to pozorovať najmä teraz, keď si priateľ kúpil nový foťák. Tie zábery sú úplne iné, dá sa to odfotiť oveľa lepšie. Zároveň som toho názoru, že aj so zlou kamerou sa dá odfotiť skvelá fotka, vtedy, keď na to má niekto oko. Ale v konečnom dôsledku si myslím, že technika zohráva hlavnú rolu.

V akom programe upravuješ?

Len vo Photoshope. Všetci sa ma pýtajú, prečo nepoužívam Lightroom. Dosť som si tie dva programy porovnávala a Photoshop mi jednoducho sedí viac. Keby som si upravovala fotku aj vo Photoshope, aj v Lightroome a robila identické kroky, Lightroom mi vyhodí úplne iné farby. Neladí mi to farebne tak, ako by som chcela.

Na čo si dávaš pri postprodukcii najväčšie bacha?

Základom je vybrať kompozične dobre spravenú fotku. Sústredím sa najmä na portréty, takže si po fotení s dievčatami vždy sadnem, ukážem im zábery a poradím, ktoré vyzerajú najlepšie. No ale konečné rozhodnutie je na nich, žena sa na seba vždy pozerá inak. Potom sa pustím do samotného upravovania, v ktorom ladím hlavne farby. Retušujem veľmi minimálne. Nemám rada preretušované fotky, na ktorých dievčatá vyzerajú ako voskové figuríny.  

Každý poriadny fotograf by mal byť slušne ocenený.

Máš aj nejaký svoj obľúbený záber?

Teraz nedávno som fotila produktové fotky v ateliérovom štúdiu a musím povedať, že sa mi to veľmi páčilo. Bolo to pred bielym plátnom, mala som tam tri nádherné baby a vznikli naozaj pekné zábery. Asi tie sú teraz moje najobľúbenejšie.

Na svojom profile máš prevažne fotky spojené s prírodou, ale keď spomínaš pozitívnu skúsenosť s interiérovým fotením, myslíš, že by si naň presedlala?

Vo svojom profile určite nie, pretože s priateľom veľa cestujeme a baví nás tvorba v prírode. Naše profily sú späté s prírodou, málokedy sa stane, že pridáme interiérový záber. Myslím, že sa nedá úplne porovnať, čo bolo lepšie, veľmi ma baví fotenie v exteriéri, no štúdium bolo taktiež zaujímavé.

A tieto zábery si budeme môcť pozrieť na tvojom profile?

Áno, isto si nejaké pridám na pracovný profil.  

https://www.instagram.com/p/ByqaKS0I66f/?utm_source=ig_web_copy_link

Ako vnímaš dnešnú fotografiu, keď už každý fotí s mobilom?

Dnes sa už dajú spraviť s telefónmi veľmi pekné fotky, niekedy sú dokonca na nerozoznanie od fotiek zo zrkadlovky. Hlavne pri pridávaní na Instagram, pretože sa vtedy znižuje kvalita. Priznám sa, že niekedy mám sama problém to odlíšiť a keď mi niekto povie, že ten záber spravil s mobilom, len nechápavo pozerám. Technika riadne napreduje.

Ale ty neplánuješ zrkadlovku zameniť za mobil.

Určite nie (smiech).

https://www.instagram.com/p/BjLBSaJD5DQ/?utm_source=ig_web_copy_link

Skús si predstaviť, že skončíš s fotografovaním. Čomu by si sa venovala?

Asi by som sa zamestnala v nejakej reklamnej agentúre. Niekde, kde by som kreatívne vytvárala. Nebavila by ma sedavá práca a každý deň robiť to isté.

Fotíš pre rôzne spoločnosti, spomeniem Aranburu Shop, alebo shaty.sk, ale napríklad aj svadby. Dá sa z týchto jobov vyžiť?

Zatiaľ mám popri škole len toto. A zatiaľ žijem (smiech). Takže myslím, že nie je taký problém, že by som si nevedela zarobiť. Ak to robíš poriadne, je to dobre platené. Strávim nad tým dosť času a myslím, že každý poriadny fotograf by mal byť slušne ocenený. Nezdá sa to, ale je to naozaj veľa roboty. Ideš na fotenie, niekedy si tam tam dve hodiny, ale ľudia stále nevidia prácu a hlavne množstvo času strávenej pri postprodukcii.

https://www.instagram.com/p/BkpYvm7jGU2/?utm_source=ig_web_copy_link

Máš nejakú vysnívanú značku, s ktorou by si rada spolupracovala?

Canon, ten je pre mňa určite top. A čo sa týka módnych značiek, možno fotenie oblečenia nejakej kolekcie, napríklad pre Zaru alebo HM.

Keby si sa mala pozrieť na svoju tvorbu do budúcnosti, ako si ju predstavuješ?

V jednom ohľade rovnako ako teraz, chcem pokračovať v spoluprácach so spoločnosťami a pravidelne im tvoriť produktové a reklamné fotky.

Tak isto chcem ostať aj pri fotení portrétových fotografií. A možno by som si vedela predstaviť aj prácu social media managera niektorým firmám, kde by som si vytvárala content sama.

https://www.instagram.com/p/BynuYCsIXgS/?utm_source=ig_web_copy_link

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií