Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozhovor so slovenským exorcistom: Posadnutý človek má zlé sny, vidí doma postavy alebo sa budí v noci

Už v rozprávkach, ktoré nám naši rodičia čítali ako deťom, bol hlavnou témou boj so zlom. Rozprávky však často odzrkadľovali situácie, ktoré vychádzali z reality. Inak tomu nie je ani v náboženstve, ktoré sa bojom so zlom zaoberá už od jeho vzniku. Na typickej omši sa však vo väčšine prípadov nestretnete práve s tým kňazom, ktorý je na náboženský boj so zlom povolaný – exorcistom. My sme s jedným zo slovenských exorcistov urobili rozhovor. Ako vieme rozoznať posadnutie?

Rodák z obce Veľaty, ktorá sa nachádza v okrese Trebišov, bol v roku 1998 vysvätený v Michalovciach za kňaza katolíckej Cirkvi byzantského obradu. Okrem Slovenska pôsobil aj v Ríme a na Ukrajine. Je správcom farnosti Nižný Žipov. Exorcistom je dvanásty rok.

Ako ste sa stali exorcistom?

Neabsolvoval som k tejto službe žiadne štúdiá a ani skúšky. Exorcistu určuje stále miestny biskup, na území ktorého kňaz pôsobí.

V cirkvi ide skôr o tabuizovanú tému, ako Vás vníma okolie?

Viete, ľudia, ktorí nepotrebujú takúto službu cirkvi, ma vnímajú skôr ako kňaza, správcu farnosti. 

Ako prebieha exorcizmus?

Modlitba exorcizmu je liturgická modlitba. K exorcizmu sú presne predpísané modlitby schválené biskupom a liturgickou komisiou. Modlitba exorcistu trvá zvyčajne podľa stavu danej osoby. U každého je to individuálne. Pamätám si na jedno ťažké posadnutie mladej osoby, keď modlitba exorcizmu trvala dve hodiny. No vo väčšine prípadov to nie je jednorazová záležitosť. Ľudia sa oslobodzujú aj roky. Prichádzajú na modlitby oslobodenia pravidelne alebo podľa dohody. Sú stále niekým doprevádzaní, taká je zásada, či už svojimi rodičmi alebo príbuznými. S démonom sa snažím radšej nerozprávať. Snažím sa sústreďovať na Boha, lebo Boh je exorcista, kňaz je iba jeho nástroj. Na čo sme sústredení, to na nás aj pôsobí. Keď sme sústredení na zlo, tak zlo má nad nami väčšiu moc. Keď sme sústredení na dobro, na Boha, tak Boh nás viac chráni a pomáha nám.

rozhovor so slovenským exorcistom

Aké boli Vaše začiatky?

Ako kňaz som začínal v Čiernej nad Tisou, potom som bol na postgraduálnych štúdiách v Ríme. Po týchto štúdiách som pôsobil na Ukrajine. Už keď som bol na Slovensku, tak na jar roku 2008 som dostal od biskupa Milana Chautura poverenie – úlohu služby exorcizmu. Začiatky v tejto službe boli ťažké, nemal som skúsenosti, nebolo literatúry vtedy ešte k tomu.

Aký je Váš najsilnejší zážitok?

Každý človek je individuálny, každý človek je rovnako vzácny, takže pre mňa boli všetky prípady dôležité. Najsilnejší zážitok pre mňa bol, keď sa človek oslobodil alebo mi napísali, že už neprídu, že je to dobré, že sa dotyčná osoba cíti oslobodená a že riadne pôsobí v práci či v škole.

V susedných Čechách začína byť populárny satanizmus. V Detroite dokonca odhalili satanistickú sochu. Prečo práve v tomto období je satanizmus taký rozšírený?

Viete, ľudí vždy fascinovalo zlo. Je to ako myš a mačka. Zoológovia hovoria, že myš má všetky predpoklady na to, aby ušla mačke. Ale ona je tou mačkou akoby fascinovaná, pobehuje a chce sa hrať s ňou, hoc ju tá mačka nakoniec zabije. A tak je to aj s človekom, fascinuje ho zlo. Vidíte, že najlepšie sa predávajú a najväčšiu sledovanosť majú negatívne správy v televízii. K vyhľadávaniu zla môže viesť aj zvedavosť. 

Satanizmus praktizujú aj umelci, speváci či politici. Prečo ľudia dobrovoľne prijímajú diabla?

Myslím, že ho prijímajú skôr nevedome, neuvedomujúc si následky toho zla i daň, ktorú zlí duchovia potom „pýtajú“ od týchto ľudí. Následky toho bývajú veľmi zlé a ťažké. Veľa robí aj dezorientácia človeka v dnešnom svete. Mnohí politici či umelci možno nedostali doma kresťanskú výchovu, ale túžia po tom duchovne a vo svojej dezorientovanosti ho hľadajú na nesprávnych miestach. To nemusí byť ešte zo zloby.

Kedy kňaza, exorcistu, vyhľadá rodina, prípadne sám posadnutý?

Posadnutý človek ma zvyčajne vyhľadá, ak má nejaké ťažkosti. Sú to väčšinou zlé sny, vidí doma postavy, budí sa v noci, lebo cíti, že niekto je v jeho izbe alebo mu začína byť zle v chráme. Stáva sa aj to, že chudne bez zdravotných príčin. Príznakov je veľa.

rozhovor so slovenským exorcistom
Zdroj: pexels.com

Prečo človeka posadne diabol?

Príčin býva veľa, no spomeniem najčastejšie. Viete, človek sa otvára pôsobeniu zlých síl cez mágiu a okultné praktiky, vyvolávanie duchov. Druhá najčastejšia príčina je, že človek dlhodobo žije v ťažkom hriechu, ako je napríklad hnev, závisť, neodpustenie. Závisť a neodpustenie sú dnes asi najrozšírenejšie hriechy, ktoré spôsobujú aj duchovné problémy v človeku a veľakrát aj telesné choroby.

V 21. storočí najviac ľudí trápi práve depresia, snová paralýza, či rôzne iné choroby. Dokonca aj sám psychiater Peter Hunčík hovorí, že vo svojej profesii pozná kolegov, ktorí posielajú niektorých pacientov za exorcistami. Môže byť depresia zapríčinená práve posadnutosťou diablom?

Áno, môže. Ale depresiu môžu spôsobiť aj zmeny v biochémii nervového systému. Depresia začína sebaobviňovaním sa za niečo. Človek si nevie niečo odpustiť. Hoci by sme to mnohí nepovedali, no aj toto priťahuje k nám zlé sily. Preto sa treba naučiť ďakovať Bohu aj za svoje chyby. Čo je lepšie? Púšťať ďakovaním Boha do duše a do tela, alebo púšťať démona do srdca stálym sebaobviňovaním?

Ako sa dá rozoznať schizofrénia a posadnutie démonom?

Veľmi ťažko sa to dá rozoznať. Veľakrát vedia určiť práve lekári, či ide o chorobu alebo posadnutie. Preto treba pri niektorých ťažkých stavoch vypočuť stanovisko psychiatra. Tu nám lekár napríklad povie, aby sme tam nevstupovali, že to je jeho parketa. No boli už aj situácie, keď bolo aj-aj, čiže posadnutie a aj psychiatrický problém u osoby. A mal som aj prípady, pri ktorých lekári poslali človeka ku mne s tým, že nejde o psychickú chorobu, ale o posadnutie. Každý človek je veľkým tajomstvom a neopakovateľným originálom. Každý bol Bohom stvorený z lásky, preto treba citlivo k človeku pristupovať zo všetkých strán, či z medicínskej, spoločenskej alebo duchovnej.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií