fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tento muž je skutočný hrdina. Svojou krvou zachránil viac než 2 milióny ľudí

Máte tip? napíšte nám mailom

Tomuto sa povie skutočné hrdinstvo.

Austrálčan James Harrison mal v roku 1951 len 14 rokov, keď sa prebral v nemocnici, kde mu lekári museli odstrániť polovicu pľúc. Hospitalizovaný bol dlhé tri mesiace a v tom čase sa dozvedel, že nebyť veľkého množstva darcovskej krvi, zrejme by nežil. Vtedy si James sľúbil, že aj on sa stane darcom.

Zdroj: BoredPanda

Keďže austrálske zákony v tom čase povoľovali darovanie krvi len osobám starším než 18 rokov, musel si chlapec 4 roky počkať. Svoj sľub však splnil. Prvýkrát daroval krv ako osemnástnik a odvtedy daruje svoju krv pravidelne 60 rokov.

Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

Hneď potom, ako sa stal z Jamesa darca, lekári prišli na to, že v jeho krvi sa vyskytuje látka, ktorá by dokázala zachrániť ešte nenarodené bábätká. “V Austrálii do roku 1967 zomierali tisíce detičiek ročne, pričom lekári si nevedeli vysvetliť dôvod. Bolo to hrozné,” vysvetľuje Jemma Falkenmire, ktorá dodala, že v tom čase potratilo veľké množstvo žien a mnohé bábätká sa narodili s poškodením mozgom.

Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

Dnes je už známe, že to sa dialo kvôli chorobe zvanej rhesus, ktorá spôsobuje, že krv tehotnej ženy začne ničiť krvné bunky nenarodeného dieťaťa. Práve v 60-tych rokoch minulého storočia začali lekári vyvíjať protilátku s názvom Anti-D, ktorá mala zabrániť rhesusu.

Prečítajte si tiež:
Sledujte, čo s ľuďmi spraví 30 minútový výpredaj na všetko v obchodnom centre. Šialenstvo je slabé slovo
Zdroj: BoredPanda

James však má túto protilátku v krvi prirodzene, pričom si to nedokážu vysvetliť ani odborníci, myslia si však, žeby to mohlo súvisieť s transfúziami, ktoré dostával ako 14-ročný. “Každý sáčok krvi je nesmierne vzácny, no Jamesova krv je skutočne výnimočná. Každá jedna dávka krvi s Anti-D, ktorá sa kedy v Austrálii vyrobila, pochádza práve z jeho krvi. James pomohol zachrániť mnoho životov. Ich počet sa pohybuje okolo 2,4 milióna,” tvrdí Falkenmire.

Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

James daroval krv dokopy 1 173-krát, pričom z pravej ruky to bolo 1 163 odberov a z ľavej iba desať. “Darcovstvo je niečo, čo môžem robiť. Je to pravdepodobne môj jediný talent, aký mám,” prehlásil výnimočný darca. Už však krv darovať nemôže, nakoľko prekonal maximálnu povolenú vekovú hranicu.

Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

 

 

Zdroj: BoredPanda

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií