fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zbohom, zdĺhavé zaváranie: Pripravte si kyslé uhorky v umývačke riadu či v rúre!

Máte tip? napíšte nám mailom

Odrádza vás zdĺhavé zaváranie ovocia a zeleniny? Nekonečným hodinám strávených v kuchyni je koniec. Od dnes skúste do pracovného procesu “zapojiť” umývačku riadu alebo mikrovlnnú rúru. Ako? Poradíme vám!

Zaváranie v umývačke riadu

V umývačke môžete zavárať takmer všetko. Od uhoriek cez huby až po detské výživy či džemy. Stačí, ak do umývačky riadu naukladáte sklíčka viečkom nahor približne päť centimetrov od seba, aby náhodou nepopukali. Ťažké a veľké sklíčka uložte do dolného koša umývačky a tie menšie do horného. Správne umiestnenie pohárov do košov umývačky je naozaj dôležité!

Nezabudnite nechať zásobník na tabletu prázdny. Po skončení programu zaváraniny jednoducho poukladajte na suchú utierku viečkom dole a počkajte, kým vychladnú. Zaváranie v rúre patrí jednoznačne medzi top 3 návody, ako si nielen uľahčiť prácu ale i ušetriť čas.

návody na nezvyčajné zaváranie
Zdroj: pixabay.com

Zaváranie v rúre

Ešte ste o tomto spôsobe nepočuli? Zavárať sa dá skutočne aj v rúre. Naložené a zatvorené poháre poukladajte do hlbšieho plechu. Vysteľte ho servítkami alebo plátennou plienkou, aby sa poháre navzájom nedotýkali, plech zalejte vodou aspoň do výšky dvoch centimetrov. Dbajte na to, aby mala voda v plechu rovnakú teplotu ako tá v pohári. Keď už vkladáte plech dnu, rúra by mala byť studená.

Prečítajte si tiež:
Večne vysmiaty a energický Majster N nás navždy opustil. Prehral svoj boj so zákernou chorobou

V závislosti od surovín, ktoré zavárate, nastavte čas a teplotu. Pri uhorkách zvoľte 170 °C a sterilizujte 60 minút, na ovocie potrebujete 170 °C počas 45 až 50 minút, na mäso 95 °C počas 60 až 75 minút a malé poháre s hubami si vyžadujú 50 °C počas 8 až 10 minút. Dĺžka a teplota je určená predovšetkým pre režim horného a dolného ohrievania. Všetky poháre by mali byť rovnako veľké a mali byť mať rovnaký tvar.

Chcete zdravé zaváraniny? Ide to aj bez éčok. Nahraďte konzervanty zdravou alternatívou. 

Uhorky z mikrovlnnej rúry

Zeleninu v zatvorených pohároch vložte do mikrovlnnej rúry. V závislosti od veľkosti a množstva pohárov, trvá sterilizácia rôzne dlho. Ak máte poháre s objemom 0,7 litra, pri výkonnosti mikrovlnky 700 wattov dôjde k sterilizácii do 6 minút.

návody na nezvyčajné zaváranie
Zdroj: pexels.com

Ak do mikrovlnky vložíte menšie poháre približne s objemom 0,3 litre, pri rovnakom výkone prejdú sterilizáciou do 3 minút. Čím viac pohárov do mikrovlnnej rúry vložíte, tým dlhšie bude sterilizácia trvať. Ak sa rozhodnete pre sterilizovanie v mikrovlnnej rúre viac než jeden pohár naraz, dobu sterilizácie stačí len vynásobiť množstvom pohárov.

Prečítajte si tiež:
Východniarky sa dokážu poriadne odviazať! Dôkazom toho je aj to, čo po jednej z nich našli v bare

Zdroj: blog.mall.sk, mora.sk, kamzakrasou.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií