fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 3 vynálezy, ktoré boli objavené už pred tisíckami rokov

Máte tip? napíšte nám mailom

Súčasná doba a jej rýchly spôsob života so sebou prinášajú množstvo objavov, vynálezov či noviniek. Podobne však tomu bolo aj pred tisíckami rokov. Čítajte a dozviete sa, o ktoré vynálezy išlo.

1. Boomerang (Bumerang)
Bumerang ako taký je jeden z najstarších lietajúcich objavov. Používali najmä Austrálčania približne pred desaťtisíc rokmi, pričom najstarší bumerang sa dnes „dožíva“ približne 23 000 rokov. Napriek svojmu veku je na bumerangu založený princíp fungovania dnešných lietadiel. Pri pohľade naň si môžeš všimnúť, že je z oboch strán zaoblený. Práve toto zaoblenie vytvára vztlak pri letení, čo umožňuje jednak pohyb bumerangu, jednak pohyb lietadiel vo vzduchu.

Boomerang

2. Mosadzné kľučky
Určite Ti nemusíme spomínať ako sa v minulosti žilo. Ľudia žili práve v nie najčistejšom prostredí a mnohokrát i medzi mŕtvolami. Takisto vieš, že nejaké špeciálne antibakteriálne mydlá či gély neexistovali. Napriek tomu naši predkovia vedeli jednu, dve veci o niečom ako oligodynamický efekt. Práve mosadzné kľučky dokázali „odohnať“ nechcené baktérie. Takisto vedci prišli aj na to, že meď a niektoré z jej zliatín dokážu zabíjať baktérie. Dodnes však nie je známe na akom princípe to vlastne funguje.

Prečítajte si tiež:
Vieš, aký je rozdiel medzi láskou a príťažlivosťou?

3. Čínsky detektor zemetrasení
Pokiaľ ide o nové úžasné technológie, Číňania boli vždy o krok vpred. Tak tomu nebolo ani v minulosti (väčšinou). Boli o krok vpred asi v takom slova zmysle, že vynašli všetko možné od zábavnej pyrotechniky až po toaletný papier, ktorý dokázal zdetegovať zemetrasenie na vzdialenosť až 500 km. Prvý detektor zemetrasení však pozostával z veľkej nádoby v tvare draka, ktorý mal osem hláv. Tie boli orientované podľa svetových strán. Keď bolo zemetrasenie blízko, z úst draka mala vypadnúť guľôčka. S vynálezom prišiel Zhang Heng v roku 132 pred našim letopočtom.

Autor: Patrik Kopinec
Zdroj: www.flipboard.com
Foto: en.wikipedia.org, www.flickr.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií