fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tradície Silvestra a Nového roka: Ktoré z nich praktizujete aj vy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Tradície Silvestra a Nového roka môžu priniesť blahobyt aj viac peňazí. Sú podobné ako tie vianočné, alebo sa celkom odlišujú? Prečítajte si, čo všetko by ste mali stihnúť, aby bol ďalší rok lepší.

Tradície Silvestra a Nového roka majú korene v minulosti

Premýšľate nad tým, ako strávite posledný deň roka? Nemusí to byť iba o parádnej párty alebo posedení s priateľmi. Tradície Silvestra a Nového roka môžu byť pekné rovnako ako tie vianočné. Je to obdobie, keď bilancujeme a premýšľame nad tým, čo by sme mohli robiť inak a lepšie. Silvestrovská noc mala podľa našich predkov zvláštnu moc a ľudia jej pripisovali doslova zázračné vlastnosti. Hovorí sa, že čo sa vám bude snívať, to sa aj splní.  Ešte stále sa v niektorých domácnostiach zametajú smeti do kúta miestnosti, aby ich nikto nevyniesol von a nezomrel. Zakazovali sa tiež práce ako pranie a vešanie bielizne, pretože mohli priniesť do domácnosti smrť.

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Tradície Silvestra a Nového roka niektorí dodržiavajú aj bez toho, aby si to uvedomovali. Najčastejšie je to staré známe  “ako bude na Nový rok, tak bude po celý rok”. Ľudia sa snažia byť pozitívne naladení, vyhýbajú sa hádkam a sporom. Venujú sa rodine a koníčkom, aby na nich mali dostatok času počas celého roka.

Prečítajte si tiež:
B. Bystrica: SSM zrušilo vernisáž, opera predstavenia a hrad Ľupča je uzatvorený

https://www.instagram.com/p/B6sQhGeH7u3/

Nikto nechce, aby mu uletelo šťastie

Silvestrovská noc sa spája s hodovaním, zábavou, neraz aj tancom a predovšetkým dobrou náladou. Tradície Silvestra a Nového roka hovoria aj o tom, čo by sa nemalo jesť. V prvý deň roka sa nekonzumuje hydina, aby nikomu z domu neuletelo šťastie. Niektorí nejedli ani zajace, aby im šťastie neutieklo. Jesť sa môže bravčovina a šošovica, ktoré sú považované za symboly hojnosti. Šošovica sa zvykne dať aj pod tanier, aby mal človek nasledujúci rok veľa peňazí. Na Vianoce je to šupinka z kapra, prvého januára je to šošovica.

https://www.instagram.com/p/Bu_RxriAXd0/

Dbať treba na čistotu a poriadok

Dom by sa mal upratať ešte v starom roku, aby sa do nového vstupovalo v čistote a spokojnosti. Okrem toho však treba dbať na osobnú hygienu a postarať sa aj o všetky zvieratká v domácnosti.  Ak by poriadok chýbal, hrozila by smrť a tiež neúroda. Všetky veci musia byť na svojom mieste a nezabudnite vrátiť všetko, čo ste si požičali, lebo inak to bude budúci rok doma chýbať. Kým niektoré tieto tradície sú pre nás už viac-menej len zvykmi starej mamy, iné ešte stále plníme. Každý chce byť predsa šťastnejší, zdravší a bohatší, no nie?

Prečítajte si tiež:

Vianoce si nevieme predstaviť bez týchto prežitkov: Určite ich robíte aj vy

Zdroj: plnielanu.zoznam.sk  teraz.sk  woman.sk  myslenieuspesnych.sk   slovenske-zvyky.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií