Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trvá trávenie žuvačky niekoľko rokov? 7 mýtov, ktoré kolujú v spoločnosti

Je v ťavích hrboch skutočne voda? Spôsobuje pukanie prstov artritídu? Ktorým mýtom už nikdy viac neveriť?

Trvá trávenie žuvačky sedem rokov?

Aj vám sa touto vetou vyhrážali rodičia? Žiadne strachy. Je to len mýtus. Jedlu trvá obyčajne 2 až 3 dni, kým prejde tráviacim traktom. So žuvačkou je to podobne. Claudia Hammondová pre BBC píše, že s látkami, ako sú príchute či sladidlá, si náš organizmus poradiť vie. Všeobecne je známe, že naše telo vylúči cudzí predmet menší než 2 centimetre. Na druhej strane však Hammondová upozorňuje na pravidelné prehĺtanie žuvačiek. Tie už v minulosti narobili problémy najmä deťom, ktoré ich jedli ako cukríky. Takéto žuvačkové zlepence organizmus vylúčiť nedokáže.

Podporujú násilné hry agresivitu u hráčov?

Táto myšlienka máta ľudstvo už vyše štyridsať rokov. Staršie výskumy dokazovali, že násilné hry u človeka vyvolávajú agresívne správanie. Magazín Zázračná planéta však poukazuje na výskum vydaný v roku 2014, ktorý tieto tvrdenia popiera. Podľa neho vedci porovnali množstvo kriminálnych činov spáchaných mládežou s časom, ktorý strávili hraním podobných video hier. Zistilo sa, že čím viac násilných hier mladí hrali, tým menej boli náchylní páchať trestné činy.

Skutočne trvá trávenie žuvačky sedem rokov? 7 mýtov, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: unsplash.com/Sean Do

Vyprázdňujú lietadlá toalety počas letu?

Lietadlá na spracovanie takéhoto druhu odpadu používajú podobný systém ako domácnosti alebo moderný, vákuový systém. V oboch prípadoch sa zvyšky stolice uskladňujú v nádržiach s modrou tekutinou slúžiacou na ich spracovanie. Vypustiť tento odpad je nemožné. Prístup k nemu si totiž vyžaduje otvorenie ventilu z vonkajšej strany lietadla. Už sa viac nemusíte obávať, ak vám najbližšie niečo kvapne na hlavu.

Nachádza sa v ťavích hrboch voda?

Na to, aby ťavy prežili v tropických podmienkach, im slúži tuk. Práve ten nosia vo svojich hrboch. Keďže nemajú ľahký prístup k vode, energiu čerpajú práve z tuku. Čo sa týka vody, ťavy majú množstvo biologických zlepšovákov, ktorými sa prispôsobujú nehostinným podmienkam. Dokážu napríklad ovládať svoju telesnú teplotu, aby zabránili poteniu, vylučujú len málo moču a ich výkaly sú suché. Keď sa po dlhom čase dostanú k oáze, sú schopné vypiť až 100 litrov vody naraz.

Skutočne trvá trávenie žuvačky sedem rokov? 7 mýtov, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: unsplash.com/Kambani Ramano

Spôsobuje pukanie prstov artritídu?

Zvuk prasknutia v prstoch majú na svedomí bublinky plynu, ktorý sa nachádza v tekutine medzi prstami. V nej sa pri praskaní zmenšuje tlak a bublinky pukajú. V tejto otázke je známy pokus Dr. Donalda L. Ungera. Tvrdil, že prstami svojej ľavej ruky praskal aspoň dvakrát denne po dobu 50 rokov, zatiaľ čo pravá ruka mu bola porovnávacím objektom. Na konci experimentu sa ukázalo, že žiadny vplyv na artritídu pukanie prstov nemalo. Aj ďalšie podobné skúmania potvrdili rovnaké zistenie.

Je vidieť Veľký čínsky múr z vesmíru?

Hoci je tento múr veľmi dlhý, jeho šírka 5 až 10 metrov sotva stačí na to, aby bol viditeľný z medzinárodnej vesmírnej stanice pomocou fotoaparátu, nieto ešte z vesmíru. Z mesiaca nie je viditeľný už vôbec. Pozorovať sa z takejto obrovskej diaľky dajú iné človekom vytvorené objekty, ako napríklad mestá, letiská, mosty či pyramídy.

Skutočne trvá trávenie žuvačky sedem rokov? 7 mýtov, o ktorých ste možno nevedeli
Zdroj: unsplash.com/NASA

Mala by sa batéria pred nabitím úplne vybiť?

Určite nie. Tento mýtus snažiaci sa zachrániť životnosť našej batérie ju skôr ničí. Väčšinu dnešných batérií, najmä v smartfónoch, tvorí lítium-ión. Nabíjajú sa rýchlejšie a vydržia dlhšie. Na druhej strane nie je dobré nabíjať svoj mobil ani na 100 %. Tech Advisor tvrdí, že takéto nabíjanie telefónov a tabletov skracuje životnosť batérií. Tiež odporúčajú, aby percentá batérie neklesli pod 20 %. Mnohé skúšky a skúmania preukázali, že najlepšie je udržiavať batériu telefónu nabitú medzi 40 – 80 %. Nie je teda najlepšie úplne ju nabiť a ani úplne vybiť.

Zdroje: Zázračná planéta. Bratislava: Sportmedia. Číslo 6/2018, ISSN 2453-6539, bbc.com, techadvisor.co.uk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií