fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tričko za 500$ zmení vzor pri rádioaktivite alebo znečistení

Máte tip? napíšte nám mailom

V dnešnom svete vynálezov ťa už naozaj nič nemôže prekvapiť. Skvelým príkladom je tričko, resp. košeľa, ktorá v prítomnosti rádioaktivity alebo znečistenia ovzdušia zmení vzor a farby. Ťažko povedať, či táto vychytávka bude mať v reálnom svete uplatnenie.

Spoločnosť Aerochromics predstavila konkrétne tri modely. V jednoduchosti povedané – každé tričko je vybavené senzormi, ktoré v prípade prítomnosti nebezpečnej hranice rádioaktivity či nečistôt v ovzduší informujú “nositeľa” o tejto skutočnosti.

Princíp fungovania je však oveľa zložitejší. Vpredu a vzadu sa nachádzajú senzory. Ak sa tričko dostane do znečisteného prostredia, aktivujú sa špeciálne podložky, ktoré zahrejú jeho časti tak, že z bielych bodiek sa stanú bodky čierne. V prípade prítomnosti nadmerného množstva oxidu uhoľnatého vo vzduchu prebehne zmena bielych prúžkov na čierne.

Táto košeľa ti však život nezachráni, ba dokonca ani neposkytne odporúčania čo by si mal robiť. Ide o projekt umelca Bentela. Jeho cieľom je upozorniť na znečistenie ovzdušia. Áno, dá sa to všelijakým spôsobom – aj takýmto. Cena tejto vychytávky predstavuje 500 dolárov.

Zdroj: theverge.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií