fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecká polícia zatkla 11 novinárov spájaných s kurdskými militantmi, razie označila za protiteroristickú operáciu

Novinárov zadržali niekoľko dní po tom, čo Turecko ratifikovalo nový kontroverzný mediálny zákon.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.10.2022 (Webnoviny.sk) – Turecká polícia vykonala v niekoľkých mestách razie a zadržala 11 novinárov spojených s prokurdskými médiami pre ich údajné väzby na kurdských militantov.

Prokurdská tlačová agentúra Mezopotamya informovala, že jej šéfredaktorku Diren Yurtsever a ďalších ôsmich novinárov vzali na vypočúvanie po raziách v ich domoch v Ankare, Istanbule a ďalších piatich mestách.

Tlačová rada PKK

Okrem toho policajti vzali aj dvoch novinárov z agentúry JinNews.

Ankarská polícia vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri potvrdila zadržanie a uviedla, že podozriví boli odvedení pre správy alebo obsah, „ktorý podnecuje verejnosť k nenávisti a nepriateľstvu“.

Mezopotamyu obvinila aj z toho, že funguje ako „tlačová rada“ zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Razie označila za protiteroristickú operáciu.

Nový mediálny zákon

Novinárov zadržali niekoľko dní po tom, čo Turecko ratifikovalo nový kontroverzný mediálny zákon, ktorý stanovuje odňatie slobody pre ľudí považovaných za šíriteľov „dezinformácií“ s cieľom vyvolať „znepokojenie, strach a paniku verejnosti“.

Kritici zákona uviedli, že sa obávajú, že vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá už kontroluje väčšinu spravodajských kanálov, ho použije na ďalšie zásahy proti sociálnym médiám a nezávislému spravodajstvu pred blížiacimi sa voľbami.

Prečítajte si tiež:
Rusi môžu mať na Ukrajine problém s nedostatkom vojakov a čelia dileme, kde poslať svoje zálohy

Viac k témam: Kurdi, Médiá, Novinári, razie
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecká polícia zatkla 11 novinárov spájaných s kurdskými militantmi, razie označila za protiteroristickú operáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií