Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Horolezec na Evereste: Nemôžem uveriť, čo som tam hore videl. Smrť, krviprelievanie, chaos, fronty

V priebehu 10 dní zomrelo 11 ľudí

Za posledných 10 dní na Evereste prišlo o život 11 ľudí. Je to takmer dvojnásobok, než činí priemer ročných úmrtí za posledných 20 rokov. A je to najvyšší počet úmrtí za posledné štyri roky, píše teraz.sk.

Zdroj: thesun.co.uk

Vo svojom poslednom príspevku na Instagrame 44-ročný britský horolezec Robin Haynes Fisher napísal, že dúfa, že sa vyhne davom v deň, keď zdolá Everest. Uvedomoval si totiž, že s jedinou cestou na vrchol sa zdržanie spôsobené preľudnením môže stať smrteľným.

Posledný májový týždeň bolo počasie na hore priaznivé, a to malo za následok množstvo horolezcov. Tí sa zasekli na úbočí hory v tzv. „zóne smrti“ – je to vo výške viac ako 8000 metrov nad morom. Tieto davy zase sťažujú zostup vyčerpaným horolezcom, ktorí sa už vracajú späť z vrcholu. Obe skupiny pritom majú problémy s kyslíkom.

https://www.instagram.com/p/ByCz_00F2eG/

„Nemôžem uveriť, čo som tam hore videl. Smrť. Krviprelievanie. Chaos. Fronty. Mŕtvoly na ceste i v stanoch v tábore 4. Ľudia prekračovali telá mŕvych,“ popísal situáciu na Instagrame horolezec a filmár Elia Saikaly.

39-ročný Ír Seamus Lawless, ktorý na najvyššej hore sveta zahynul 16. mája, poslal svojej tehotnej manželke správu, že to zvládol, dosiahol vrchol a vracia sa domov, tesne pred tragédiou. Píše o tom mirror.co.uk.

Poslednou obeťou tejto sezóny je 62-ročný Američan Christopher John Kulish. Zomrel v pondelok 27. mája 2019.

Príliš veľa povolení

Český portál zpravy.aktualne.cz informuje, že podľa horského sprievodcu Adriana Ballingera je oficiálnou príčinou úmrtí u horolezcov často vyčerpanie. Obvykle to znamená, že im dôjdu zásoby kyslíka v dôsledku toho, že musia stráviť príliš veľa času v extrémnych nadmorských výškach.

Sezóna sa na Mount Evereste končí v závere tohto mesiaca. Nepál, ktorý vydáva povolenia pre výstup, ich tento rok udelil až 381. Každý z registrovaných si so sebou berie väčšinou aj miestny sprievod, takže v skutočnosti tých takmer 400 povolení znamená, že o vrchol sa pokúsi asi 600 ľudí. Ďalšia – i keď menej početná – skupina dobrodruhov horu zdoláva z čínskej strany.

 

Medzinárodný deň Mount Everestu

Nepál si v stredu 29. mája pripomína 66. výročie prvého výstupu na najvyššiu horu sveta. Novozélanďan Edmund Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norgay pokorili vrchol Mount Everestu 29. mája 1953.

Zároveň dávame do pozornosti rekordmana, ktorý vrchol zdolal až 24-krát. Prekvapil aj tým, že vrchol a základný tábor otočil dvakrát za týždeň: šerpa Kami Rita.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií