fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neskutočné! Nepálsky šerpa opäť prekonal rekord v počte výstupov na Mount Everest

Za posledný týždeň bol na vrchole dvakrát

Máte tip? napíšte nám mailom

Minulú stredu sme písali o 49-ročnom šerpovi, ktorý zdolal svoj a zároveň aj svetový rekord v počte výstupov na najvyššiu horu sveta. Neprešiel ani týždeň a už tam bol zas. Kami Rita bol na Evereste už 24-krát.

Vodcom je už dve dekády. Osemtisícovku (8 848 m) zdolal Rita prvýkrát v roku 1994 vo veku 25 rokov, keď pracoval ako sprievodca komerčných expedícií.

15. mája 2019 sa nepálsky horský vodca, šerpa Kami Rita, postaral o rekord, keď uskutočnil svoj 23. úspešný výstup na Mount Everest. V utorok to urobil opäť, hore bol okolo 6:30 miestneho času, píše sa na Hindustan Times.

https://www.instagram.com/p/BxtYDnCg2Ks/

Minulý rok, kedy uskutočnil svoj 22. výstup, sa dostal na prvé miesto – dovtedy totiž mali totožný počet výstupov, 21, s dvoma ďalšími nepálskymi šerpami. Obaja však už s lezením skončili.

Keď sa Rita minulý týždeň vrátil do základného tábora,  povedal, že túto sezónu chce vyjsť hore ešte raz. Podľa jeho slov to však nerobí ani tak kvôli prekonávaniu rekordov; je to jeho práca.

View this post on Instagram

Everest South side

A post shared by Kami Rita Sherpa (@kamiritasherpa) on

Everest Man

Americký filmár Binod Adhikari momentálne pracuje na dokumente s názvom Everest Man o Kamiho takmer 30-ročnej kariére horského vodcu. Binod spolu so svojím 7-členným tímom nakrúca o uznávanom šerpovi už mesiac a pol v základnom tábore Everestu, pričom sa zameriava na jeho dva výstupy v priebehu 7 dní aj aklimatizáciu.

25. mája Rita a Binod odcestujú do Káthmandu, hlavného mesta Nepálu, a začnú pracovať na postprodukcii. Zároveň sa s týmto dokumentom tešia na súťaž o nomináciu na Oscara.

https://twitter.com/CarlosGarranzo/status/1127589470327443457

Zdroj titulnej foto: twitter.com/Hindustan Times

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií