fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Úrady vydávajú príkazy zdravotníkom na pracovnú povinnosť. Ak nenastúpia, hrozí im pokuta

Situácia v niektorých nemocniciach je kritická.

Máte tip? napíšte nám mailom

V Kysuckej nemocnici v Čadci mobilizujú zdravotníkov. V karanténe majú takmer sto zdravotníkov a chýbajú im hlavne zdravotné sestry.

Pracovná povinnosť

Okresný úrad v Čadci preto vydal príkazy na pracovnú povinnosť dvom lekárom a štyrom sestrám. Ku pracovnej povinnosti sa rozhodli pristúpiť aj v Leviciach, kde vydali príkazy deviatim sestrám a trom lekárom. Do výkonu povolania však nenastúpil ani jeden.

V takomto prípade mu príslušný úrad môže udeliť pokutu 333 eur. Mnoho zdravotníkov, ktorí dostali tieto nariadenia pracujú v zdravotníckych zariadeniach v zahraničí.

pracovná povinnosť
zdroj: facebook.com

Príkazy na pracovnú povinnosť boli vydané pre dvoch lekárov a pre štyri zdravotné sestry. Požiadavka bola na 10 zdravotných sestier. Sú to bývalí zamestnanci nemocnice s tým, že musia spĺňať nejaké odborné predpoklady, pretože ide o obsluhu reprofilizovaných lôžok,“ povedala pre Nový čas zástupkyňa prednostu Okresného úradu v Čadci Renáta Golisová.

Podľa slov hovorkyne Zuzany Eliášovej, môže nemocnica v rámci núdzového stavu nahlásiť počet potrebných zdravotníkov na okresný úrad v sídle kraja, tie na základe potreby môžu nariadiť pracovnú povinnosť. Ministerstvo však prosí nemocnice aby sa takýmto krokom vyhli.

Prečítajte si tiež:
Česko má 3 scenáre koronakrízy! Počítajú, že sa môže nakaziť 3,6 milióna ľudí

Komu nemožno uložiť pracovnú povinnosť

Inšpektorát práce informuje, že pracovná povinnosť v období krízovej situácie nemôže byť uložená (okrem iných fyzických osôb):

  • zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • fyzickej osobe mladšej ako 18 rokov a viac, ako je stanovený dôchodkový vek,
  • tehotnej žene, matke do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacej žene a žene do konca tretieho mesiaca po pôrode, ak sa dieťa narodilo mŕtve, zomrelo alebo žena sa oň nestará,
  • fyzickej osobe, ktorá sa trvalo stará o dieťa mladšie ako 15 rokov,
  • fyzickej osobe, ktorá sa trvalo stará o dieťa staršie ako 15 rokov, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo je dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté a vyžaduje mimoriadnu starostlivosť,
  • fyzickej osobe, ktorá sa celodenne a riadne stará o fyzickú osobu, ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna alebo je staršia ako 70 rokov a nemôže zabezpečiť starostlivosť o túto osobu jej umiestnením do zariadenia sociálnych služieb, alebo fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, odkázanú na opatrovanie.
Prečítajte si tiež:
Pre pandémiu koronavírusu je jej nedostatok krvi, príďte ju darovať

Fyzická osoba však môže prevziať pracovnú povinnosť dobrovoľne s výnimkou zamestnanca so zmenenou pracovnou schopnosťou, občana s ťažkým zdravotným postihnutím, tehotnej ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacej ženy, ženy do konca tretieho mesiaca po pôrode, ak sa dieťa narodilo mŕtve, zomrelo alebo žena sa oň nestará a fyzickej osoby mladšej ako 18 rokov veku.

Na výkon práce počas pracovnej povinnosti a na poskytovanie mzdy alebo platu za pracovnú povinnosť sa vzťahujú osobitné predpisy,

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj cas ip
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií