fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ďalšie kolo testovania bude o 2-týždne. Núdzový stav sa predlžuje o 90 dní

Máte tip? napíšte nám mailom

Premiér Igor Matovič po dnešnom rokovaní ústredného krízového štábu informoval, že ďalšie kolo testovania by malo byť cez víkend o dva týždne: 21. – 22. 11. Testovať sa podľa jeho slov má 500 obcí, nie celé okresy či krajina.

Ústredný krízový štáb zároveň odporučil vláde predĺžiť núdzový stav o ďalších 90 dní. Pôvodne sa mal núdzový stav skončiť 14. novembra, rovnako ako zákaz vychádzania.

NÚDZOVÝ STAV A ZÁKAZ ZHROMAŽĎOVANIA

V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Z pohľadu trestného práva je potrebné upriamiť pozornosť na fakt, že núdzový stav je podľa Trestného zákona krízovou situáciou, ktorá podmieňuje pri niektorých trestných činoch, spáchaných počas jej trvania možnosť uloženia prísnejších trestov. Vláda SR schválila zákaz zhromažďovania pre viac ako 6 osôb.

NOSENIE RÚŠOK A SANKCIE

Od 15. 10. je povinné nosiť rúško aj v interiéroch, aj v exteriéroch pre všetky osoby nad 6 rokov. Výnimky platia pre deti do 6 rokov (od 3 do 6 je nosenie rúška odporúčané), osoby v exteriéri mimo zastavaného územia obce (min. 5 metrov od osôb mimo domov). V prípade nenosenia rúšok na miestach, kde je to povinné, dochádza k porušovaniu opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, podľa ktorého Policajný zbor uloží takejto osobe za priestupok na úseku civilnej ochrany podľa § 32 ods. 1 písm. a) zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v blokovom konaní pokutu do výšky 1000 €, resp. v odôvodnených prípadoch oznámi predmetné porušenie zákona na príslušný Regionálny Úrad verejného zdravotníctva, kde je možné uložiť pokutu počas mimoriadnej situácie až do výšky 1659 €.

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič: kontroly na hraniciach okresov mali byť len náhodné! Kde je pravda?

ĎALŠIE MIMORIADNE OPATRENIA PLATNÉ OD 15.10.

– zatvorené prírodné a umelé kúpaliská, akvaparky, wellness, fitness centrá, kiná, divadlá (výnimka: prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára)

– reštaurácie/bary: interiéri zatvorené, jedlo buď so sebou alebo na terase (stoly dva metre od seba), zatvorené od 22:00

– obchody a ďalšie prevádzky: 1 zákazník na 15 m2 (nevzťahuje sa na deti do 14 rokov)

– obchodné centrá: vstup s teplotou pod 37 stupňov, rovnaké obmedzenie ako v predošlom bode (zratúva sa plocha obchodov, nie spoločných priestorov)

– v čase od 09:00 do 11:00 (pondelok až piatok) môžu v potravinách a drogériách nakupovať iba seniori nad 65 rokov

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií