fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Česko má 3 scenáre koronakrízy! Počítajú, že sa môže nakaziť 3,6 milióna ľudí

Analytici z Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky predstavili tri virtuálne modely šírenia choroby Covid-19 v Česku. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Podľa nich bude situácia najhoršia na prelome septembra a októbra, informuje blesk.cz . Do konca roka sa môže nakaziť až tretina Čechov. Vláda tiež nakoniec obnoví činnosť Ústredného krízového štábu, ktorý už niekoľko týždňov presadzuje koaličné ČSSD a opozícia. Premiér Andrej Babiš nevylúčil ani vyhlásenie núdzového stavu.

Model č. 1 – 3,6 milióna nakazených

Ak by sa v Česku nezaviedli žiadne epidemiologické opatrenia a reprodukčné číslo R, ktoré udáva priemerný počet osôb, ktoré môže jedna osoba nakaziť, by malo hodnotu 1,2, tak by v októbri bolo v Česku 269 tisíc pozitívnych. V novembri by bolo päťkrát viac, teda okolo 1,5 milióna nakazených. A najhoršie by to bolo na konci roka. To by koronavírus zasiahol 3,6 milióna osôb. Podľa riaditeľa ÚZIS Jaroslava Duška by to nestíhal ani zdravotnícky systém. ,,V nemocniciach by nebolo miesto pre pacientov s ťažkým priebehom covidu-19 a ani na bežné zákroky,” povedal.

Model č. 2 – 586 tisíc nakazených

V druhom modeli analytici počítajú, že sa v septembri nakazí 72 tisíc Čechov. Podľa Duška je to jeden z nie moc pekných scenárov. Ten počíta, že by od októbra došlo k obmedzeniu niektorých spoločenských aktivít, ako hromadných akcií, a že všetci ľudia budú dodržiavať odporúčané hygienické opatrenia, ako umývanie rúk, nosenie rúšok a dodržiavanie rozstupov. ,,To sú vedecké dáta, ktoré dokladajú, že to môže znížiť reprodukciu vírusu až o päťdesiat percent,” vysvetlil Dušek s tým, že aj tak by sa vírusom v Česku nakazilo do konca roka 586 tisíc ľudí. Len v októbri by bolo 289 tisíc nových prípadov.

Prečítajte si tiež:
Miera obáv z pandémie je na maxime! Opatrnosť oproti decembru výrazne narástla

Model č. 3 – 208 tisíc nakazených. Najpravdepodobnejší?

Posledný scenár, s ktorým štatistici počítajú, vychádza zo zavedených epidemiologických opatrení po 24. septembri. Podľa riaditeľa Duška model berie ohľad na to, že ľudia nosia rúška, umývajú si ruky a dodržiavajú rozostupy, vrátane toho, že obmedzujú kontakty s ostatnými až o polovicu.

“Keď to modelovo naprogramujeme tak, že opatrenia začnú 24. septembra, tak máme šancu vlnu rozložiť a nechať ju prejsť populáciou bez ďalšej nekontrolovanej eskalácie,” je presvedčený Dušek a dodáva, že ak príde vakcína na covid-19, je to jediná rozumná stratégia. Podľa štatistikov tak bude v októbri na 182 tisíc nakazených a v decembri potom 208 tisíc pozitívnych ľudí.

Ústredné krízový štáb bude. A možno ďalší núdzový stav

Po opätovnom spustení Ústredného krízového štábu (UKS) volali v poslednej dobe i krajskí hajtmani. V piatok tak Babiš po niekoľkotýždňovom prehováraní sa s ministrom vnútra Jánom Hamáčkem dohodol. Premiér nakoniec svoj názor zdôvodnil zlou komunikáciou medzi ministerstvom zdravotníctva. Podľa Hamáčka bude štáb obnovený od pondelka. ,,Sme sa s premiérom dohodli na obnovení činnosti Ústredného krízového štábu od pondelka. Návrh prerokuje vláda na svojom rokovaní, “napísal na twitter Hamáček, ktorý v minulosti z pozície ministra vnútra štábu velil.

Prečítajte si tiež:
Marek Krajčí: Vláda by mala obnoviť od 8. februára núdzový stav a zaviesť ďalší zákaz vychádzania

Núdzový stav nevylúčili

V Česku by podľa premiéra mohol byť kvôli nepriaznivej epidemické situácii znovu vyhlásený núdzový stav. Navrhnúť by to vraj ale musel minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

,,Je to otázka na ministra zdravotníctva, ktorý musí zdôvodniť, či opatrenia, ktoré navrhuje, sú v súlade so zákonmi. Aby sa nestalo, že nejaké opatrenia, ktoré urobí, bude s nimi v rozpore, ” povedal včera Babiš s tým, že prípadný návrh by mohla vláda prerokovať už v pondelok.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj blesk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií