Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

USA začali vyzbrojovať Taiwan, krajine dodajú zbrane za viac ako miliardu dolárov

Ide hlavne o balík logistickej podpory v sume 655 miliónov dolárov pre taiwanský radarový program, ktorý poskytuje varovanie pre protivzdušnú obranu.

3.9.2022 (Webnoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila predaj zbraní Taiwanu za 1,09 miliardy dolárov. Ide napríklad o strely vzduch-more Harpoon za 355 miliónov dolárov a strely vzduch-vzduch Sidewinder za 85 miliónov dolárov. Informovalo o tom v piatok americké ministerstvo zahraničných vecí.

Posilnenie protivzdušnej obrany

Hlavnú časť predaja však tvorí balík logistickej podpory v sume 655 miliónov dolárov pre taiwanský radarový program, ktorý poskytuje varovanie pre protivzdušnú obranu.

Systémy včasného varovania protivzdušnej obrany sa pre Taiwan stávajú dôležitejšie, keďže Čína stupňuje svoje vojenské cvičenia v okolí ostrova.

Čína tlačí na Taiwan

Americký rezort diplomacie uviedol, že vojenské vybavenie je pre Taiwan dôležité, aby „udržiaval dostatočné obranné kapacity“.

Vláda USA sa vyjadrila, že dohody o predaji zbraní sú v súlade s americkou politikou jednej Číny. Zároveň vyzvala Peking, aby „ukončil svoj vojenský, diplomatický a ekonomický tlak voči Taiwanu a aby namiesto toho začal zmysluplný dialóg.“

Viac k témam: Vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk – USA začali vyzbrojovať Taiwan, krajine dodajú zbrane za viac ako miliardu dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií