fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V júni pribudlo 372-tisíc nových pracovných miest, ide o prekvapujúco silnú tvorbu

Miera nezamestnanosti v krajine už štvrtý mesiac v rade zostala na úrovni 3,6 percenta.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.7.2022 (Webnoviny.sk) – Americkí zamestnávatelia napriek vysokej inflácii a oslabeniu ekonomického rastu v júni zvýšili počet svojich zamestnancov o 372-tisíc. Išlo o prekvapujúco silnú tvorbu nových pracovných miest, ktorá pravdepodobne podnieti americký Federálny rezervný systém (Fed) k pokračovaniu v prudkom zvyšovaní úrokových sadzieb.

Miera nezamestnanosti v krajine už štvrtý mesiac v rade zostala na úrovni 3,6 percenta. Je tak v blízkosti 50-ročného minima, na ktoré sa dostala pred vypuknutím pandémie na začiatku roku 2020.

Silná tvorba pracovných pozícií v júni nastala vo viacerých sektoroch ekonomiky. V zdravotníctve pribudlo 78-tisíc nových miest, v doprave a skladovaní sa počet zamestnancov zvýšil o 36-tisíc a v sektore profesionálnych služieb, do ktorého patrí účtovníctvo, projektovanie a právne služby, vzniklo 74-tisíc nových pracovných miest.

Centrálna banka USA by mohla júnovú tvorbu pracovných miest považovať za dôkaz, že rýchle tempo prijímania nových pracovníkov naďalej podporuje infláciu. Firmy totiž zvyšujú mzdy, aby prilákali zamestnancov, a potom zdvíhajú ceny, aby pokryli náklady na pracovnú silu. Priemerná hodinová mzda v USA minulý mesiac stúpla o 5,1 percenta nad úroveň 32 dolárov.

Prečítajte si tiež:
NAKA obvinila mladého Slováka z terorizmu a extrémizmu, vystupoval na internete pod prezývkou

(1 EUR = 1,0163 USD)

Viac k témam: Ekonomický rast, Inflácia, Pracovné miesta
Zdroj: Webnoviny.sk – V júni pribudlo 372-tisíc nových pracovných miest, ide o prekvapujúco silnú tvorbu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií