Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V koalícii teraz pôjde podľa politológa o vládu dvoch strán, keďže strana Za ľudí je personálne zdecimovaná

Politológ Michal Cirner si myslí, že je veľká šanca, že po odchode SaS nebudú v koalícii konflikty ako doteraz, Matovič s Kollárom sa budú vedieť dohodnúť.

12.9.2022 (Webnoviny.sk) – Koaličné hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina zanedbali výber ministrov a dlhodobo sa ukazuje, že ich personálna politika pokrivkáva, uviedol pre agentúru SITA politológ Michal Cirner.

„Personálna politika týchto dvoch hnutí je veľmi zlá. Jednoducho, nemajú kádre, nemali nijakú tieňovú vládu a to sa ukazuje aj na tom, že meškajú s predstavením kandidáta na ministra školstva,“ povedal Cirner.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) navrhol prezidentke tri mená na posty odchádzajúcich ministrov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Na post ministra spravodlivosti navrhol predsedu Slovenskej advokátskej komory Viliama Karasa, na post šéfa rezortu hospodárstva Karla Hirmana a za ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera. Všetci traja sú nestraníci.

Problém pri odborných nominantoch

Podľa Cirnera čas ukáže, ako sa budú odborní nominanti správať v úrade. „Samozrejme, môžu tam byť odborné aj morálne výhrady, aj od opozície sme počuli, že najmä nominant na ministra spravodlivosti Viliam Karas nevyhovuje časti politického spektra. V niektorých otázkach, ktoré preferovalo ministerstvo spravodlivosti počas pôsobenia Márie Kolíkovej, tam budú nejaké rozdiely, hlavne čo sa týka paragrafu 363 Trestného zákona,“ poukázal Cirner.

Pri odborných nominantoch a nestraníkoch je podľa neho ten problém, že verejnosť nepozná ich politický výklad a nevie, ktorá strana za nimi stojí. Pri presadzovaní návrhov má posledné slovo politika. „Môžu to byť dobrí odborníci, manažéri a priniesť dobré riešenia, ale nakoniec zasadne koaličná rada a poslanci v parlamente budú o týchto veciach hlasovať. Keď príde nejaké politické a nie odborné riešenie, napríklad zo strany ministra financií, potom aj títo odborníci jednoducho nebudú mať silu svoje riešenia presadiť,“ podotkol Cirner.

Budú v novej vláde konflikty?

Minister financií a predseda OĽaNO Igor Matovič v nedeľu v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo povedal, že po odchode SaS nebudú vo vláde konflikty.

Politológ si myslí, že je veľká šanca, že to tak naozaj bude. Poukázal na to, že v koalícii teraz pôjde v podstate o vládu dvoch strán, keďže strana Za ľudí je personálne zdecimovaná. Boris Kollár je podľa neho pragmatik, s ktorým sa Igor Matovič vždy vedel dohodnú, a Kollár zas vždy vedel presadzovať svoje požiadavky.

„Myslím si, že tam nebudú spory, ako boli s Richardom Sulíkom, pretože tam nie je žiadna osobná averzia. Boris Kollár sa vie s Matovičom dohodnúť za zatvorenými dverami, takže nemali by sme byť svedkami takých predstavení, aké sme zažili s Matovičom a Sulíkom,“ myslí si Cirner.

Hlasovanie o štátnom rozpočte

Politológ očakáva, že SaS bude v parlamente hlasovať za odvolanie ministra financií Igora Matoviča, pokiaľ návrh predloží niektorá demokratická opozičná strana.

Pre ďalšie fungovanie koalície bude podľa neho kľúčovým momentom hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok. Čaká ju veľa rokovaní, aby našla konsenzus s opozíciou a získala hlasy na schválenie rozpočtu. Ak by sa to nepodarilo, išlo by sa do rozpočtového provizória, kde je veľmi malý manévrovací priestor na nové výdavky.

„To by v podstate ohrozilo riešenie energetickej krízy a opatrení, ktoré chce predstaviť vláda do konca roka,“ uzavrel Cirner.

Viac k témam: Koaličná kríza, Politológ, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Predseda hnutia Sme rodina, Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – V koalícii teraz pôjde podľa politológa o vládu dvoch strán, keďže strana Za ľudí je personálne zdecimovaná © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií