fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V stredu okolo Zeme preletí asteroid, zatiaľ najväčší tohto roku

Už túto stredu (29. apríla) okolo Zeme preletí asteroid 1998 OR2 s priemerom cez 2 kilometre. Asteroid bude zároveň najväčším asteroidom, aký tento rok preletí v blízkosti Zeme.

Máte tip? napíšte nám mailom

V stredu (29. apríla) okolo zeme preletí asteroid s názvom 1998 OR2. Asteroid by mal bezpečne preletieť okolo Zeme a v najbližšom bode sa dostane do vzdialenosti približne 6-miliónov kilometrov. To je približne 16-násobok vzdialenosti Mesiacu od Zeme.

Asteroid je obrovský, najväčší z tých, ktoré tento rok preletia okolo našej planéty. Jeho šírka dosahuje asi 2 kilometre a dĺžka približne dvakrát toľko.

asteroid OR
Asteroid 1998 OR2

Najbližšie k Zemi sa bude nachádzať 29. apríla o 9:56 UTC, čo je o 11:56 nášho času.

Napriek svojej veľkosti bude asteroid pre ľudské oko ,,neviditeľný”. Jeho jasnosť dosiahne 10 až 11 magnitúd (čím nižšia tým jasnejšia, 6 – najslabšie hviezdy pozorovateľné voľným okom), pozorovateľný tak bude len pomocou teleskopov s priemerom 15 až 20 centimetrov.

Slnko preletí asteroid raz za 3 roky a 8 mesiacov. Najbližšie sa k Slnku dostane približne do vzdialenosti Zeme a najďalej približne do vzdialenosti Jupiteru od Slnka.

Asteroid tak pravidelne pretína dráhu Zeme okolo Slnka, no obávať sa nemusíme. Jeho dráha je známa na ďalších 200 rokov a naraziť do Zeme sa veru nechystá. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií