fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najslávnejšia zbraň v histórii umenia môže byť vaša: pištoľ, ktorou sa zastrelil van Gogh, ide do dražby

Máte tip? napíšte nám mailom

Parížsky aukčný dom Auction Art oznámil, že dá do dražby revolver, ktorým sa pravdepodobne zabil holandský maliar Vincent van Gogh.

Informoval o tom artnet.com, ako aj mnoho ďalších portálov.

Koľko je človek ochotný zaplatiť za najslávnejšia zbraň v histórii umenia, ktorá v júli 1890 zabila jedného z najuznávanejších osobností svetového výtvarného umenia? To sa dozvieme už 19. júna. Minimálna očakávaná suma je 40 – 60.000 eur, píše sa na dutchnews.nl.

Zbraň bola súčasťou expozície v Múzeu van Gogha v Amsterdame.

Samovražda alebo nešťastná náhoda?

Ide o vreckový revolver 7 mm kalibru značky Lefaucheux. Zbraň objavil v roku 1965 miestny roľník na poli pri obci Auvers-sur-Oise, kde van Gogh strávil posledné roky svojho života. Predpokladá sa, že sa zastrelil práve tu, i keď posledné roky kunshistorici samovraždu spochybňujú. Hovoria, že zbraň mohla náhodne vystreliť po tom, ako sa s ňou hrali na tom istom poli dvaja chlapci.

Prečítajte si tiež:
Príroda zabodovala: TOTO je mačka s ľudskou tvárou. Roztomilá či desivá?

Každopádne je najviac akceptovaná verzia, že umelec trpel psychickou poruchou. Dokonca si dva roky pred smrťou (1888) odrezal časť ľavého ucha.

Atraktívna téma pre filmárov

Nie je to tak dávno, čo uzrel svetlo sveta výnimočný film S láskou Vincet (Loving Vincent). Bol natočený kombináciou hraného filmu a animácie originálnych olejomalieb. Presnejšie povedané, 66 960 originálnych olejomalieb vytvorených 125 umelcami z celého sveta podľa 94 pôvodných van Goghových diel.

To bolo v roku 2017. Minulý rok však vyšiel aj hraný film o van Goghovi s názvom Pri bráne večnosti (At Eternity’s Gate), kde sa v hlavnej úlohe predstavil Willem Defoe. Snímka vznikla pod režisérskou taktovkou amerického maliara a filmára Juliana Schnabela. Ten je známy práve filmami o životoch umelcov. 

V súvislosti s výtvarným géniom vám pripomíname aj zaujímavý prípad z minulého leta. Rodina namaľovala na celý dom známu van Goghovu Hviezdnu noc. Viedli sa okolo toho rôzne spory, vedenia mesta s tým nesúhlasilo, ale napokon im netradičnú maľovku povolili a zaplatili im aj odškodné.

Prečítajte si tiež:
Začína sa jedinečný MFF Bratislava, zameria sa na postavenie ženy v spoločnosti

Hviezdna noc má totiž pomáhať ich autistickému synovi v prípade potreby nájsť domov. Písali sme o tom tu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií