Prasiatka sú veľmi inteligentné, nepatria na pekáč, hovorí vegánka Marta. Jedno 50-kilové chová v bratislavskom byte
Aj vám sa páčia rozkošné malé prasiatka, ktoré sú hitom Instagramu? Nie ste sami. Marta jedno také chová vo svojom byte vo Vrakuni. Pôvodne malo ísť o mini prasiatko, no momentálne má 50 kilogramov a zbaviť sa ho už nechce.
Výskumy hovoria, že mozog prasaťa možno porovnať s 4-ročným dieťaťom. Je až neuveriteľné, čo dokáže taká ošípaná. Vie oklamať svojich “kamošov”, aby dostala čo najviac jedla. Prasa rado počúva hudbu, rýchlo sa učí robiť rôzne triky, dokáže dokonca hrať videohry. Majiteľka prasiatka výskum len potvrdzuje: „Prasiatka sú naozaj veľmi inteligentné a rýchlo sa učia, ale robia to iba pre svoj prospech. Sú to takzvaní úplatkári. Tým myslím, že za jedlo by sa naučili čokoľvek.“
Marta sa k svojmu prasiatku dostala náhodne. „Známy si kúpil cez inzerát prasiatko vhodné na chov do bytu s maximálnou veľkosťou 30 kilogramov. Dnes má Lili dva a pol roka a 50 kg,“ s úsmevom dodáva Marta.
Na inzertných portáloch takéto mini prasiatka nájdete už od 60 eur, ale pozor: naozaj malé prasiatka, ktoré vážia do 15 kg, stoja aj niekoľko tisíc eur. „Dnes nájdete takýchto nezmyselných inzerátov veľa a ľudia sa takto kúpených prasiatok nakoniec zbavujú. Dôkladne si nepreštudujú, akú veľkosť môže ich miláčik dosiahnuť,“ prezrádza Bratislavčanka.
Aké druhy sú vhodné do bytu?
Existuje viacero prešľachtených mini prasiatok. Ich veľkosť sa pohybuje v rôznych hmotnostiach. Napríklad Göttingenské vážia iba 11 – 15 kg. Hanford, ktoré bolo vyšľachtené vo Washingtone, patrí medzi najväčšie laboratórne prasiatka; dosahuje hmotnosť 68 – 91 kg. Hormel má 16 – 23 kg. Ohmini zas bolo vyšľachtené v Japonsku a v plnej dospelosti váži 34 kg.
Marta sa prostredníctvom Lili (jej domáci miláčik) ľuďom snaží vysvetliť, že mini prasiatko môže mať aj niekoľko desiatok kilogramov, čo sa mnohým nezdá. „Lili je kríženec, ktorý môže mať príbuzného diviaka alebo čínske prasiatko. Pod mini prasiatka sa udáva váha niekedy až do 150 kg. Dôležité je uvedomiť si, že prasiatko rastie až do piatich rokov.“
Aj Vrakunčanka Marta prišla k svojej Lili náhodne. „Ja som sa jej ujala od malinka, pretože známy na ňu nemal čas kvôli práci a chcel ju predať cez internet. To som nedokázala po takej dobe pripustiť, a preto u mňa ostala.“
Marta má ešte okrem Llili aj psíka. „Aj keď sú to odlišné tvory, tak to dôležité majú spoločné. Chcú nám byť priateľmi. Cítia bolesť. Prežívajú strach aj smútok, ale aj lásku a radosť,“ hovorí.
Prasiatka sú milé stvorenia, ale tiež potrebujú svoj priestor. Ako tvrdí Marta: „Z hľadiska bývania nevidím problém chovať prasiatko v byte, ale z hľadiska žitia áno, pretože nie sú to príliš vyhovujúce podmienky pre prasiatko. Vyžaduje si to veľmi veľa času, pretože prasiatko je rado vonku, potrebuje ryť, pásť sa a váľať sa v hline či blate. Lili miluje prechádzky. Vôbec nesmrdí. Vykonáva potrebu iba vonku ako psík, len je niekedy hlučná. Bývame v paneláku v byte a susedov máme tolerantných.“
Máte aj vy doma netradičného miláčika?