fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO len pre silné povahy: Takto vyzerá extrakcia zubu múdrosti z pohľadu zubára

Máte tip? napíšte nám mailom

Zubári musia mať poriadne silný žalúdok…

Extrakcia zubu múdrosti je stomatochirurgický zákrok, ktorý v dnešnej dobe musí podstúpiť množstvo ľudí. Zuby múdrosti nás vedia poriadne potrápiť a to vďaka evolúcii. Naši predkovia z dávnych čias totiž mali širšiu sánku, aby dokázali rozžuť surovú stravu, predovšetkým mäso.

Po rokoch sa však naša sánka zmenšila, a tak pre tieto zuby akosi nemáme miesto. Tie potom rastú krivo a tlačia na zbytok chrupu, a preto musia byť vytiahnuté.

980x-1

Pred extrakciou zubu sa pacientovi podá injekcia na umŕtvenie svalstva a následne sa zubár – stomatochirurg pustí do práce. Celkovo trvá zákrok približne pol hodiny. Zubný lekár však počas tohto času musí mať poriadne silný žalúdok, pretože najprv musí ďasno rozrezať skalpelom a následne zub múdrosti, alebo inak povedané osmičku, vypáčiť pomocou Beinovej páky. Počas toho sa v ústach odohráva krvavé peklo, na ktoré by sa nedokázal pozerať hocikto. Potom dieru, ktorá po vytiahnutí zostane, zašije. Celý zákrok z jeho pohľadu vyzerá nejako takto:

Po zákroku môže rana ešte niekoľko hodín mierne krvácať, no ak krváca silno alebo príliš dlho, je potrebné navštíviť ordináciu, v ktorej bol zákrok vykonaný alebo pohotovosť. Dostaví sa aj opuch, prípadne i modrina. Niekoľko dní to bude i bolieť, no pacient môže užívať analgetiká.

Prečítajte si tiež:
Ako vyzerá ranná rutina Jany Hrmovej? Zaskočí vás (nielen) jej čas vstávania...

Netreba zabúdať ani na pravidelné ľadové obklady. Prikladané ľadové predmety je však potrebné zabaliť do nejakej látky. Odporúča sa i rozcvičovať sánku tým, že budeš otvárať a zatvárať ústa.

Zdroj: youtube.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií