fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO len pre silné povahy: Takto vyzerá extrakcia zubu múdrosti z pohľadu zubára

Máte tip? napíšte nám mailom

Zubári musia mať poriadne silný žalúdok…

Extrakcia zubu múdrosti je stomatochirurgický zákrok, ktorý v dnešnej dobe musí podstúpiť množstvo ľudí. Zuby múdrosti nás vedia poriadne potrápiť a to vďaka evolúcii. Naši predkovia z dávnych čias totiž mali širšiu sánku, aby dokázali rozžuť surovú stravu, predovšetkým mäso.

Po rokoch sa však naša sánka zmenšila, a tak pre tieto zuby akosi nemáme miesto. Tie potom rastú krivo a tlačia na zbytok chrupu, a preto musia byť vytiahnuté.

980x-1

Pred extrakciou zubu sa pacientovi podá injekcia na umŕtvenie svalstva a následne sa zubár – stomatochirurg pustí do práce. Celkovo trvá zákrok približne pol hodiny. Zubný lekár však počas tohto času musí mať poriadne silný žalúdok, pretože najprv musí ďasno rozrezať skalpelom a následne zub múdrosti, alebo inak povedané osmičku, vypáčiť pomocou Beinovej páky. Počas toho sa v ústach odohráva krvavé peklo, na ktoré by sa nedokázal pozerať hocikto. Potom dieru, ktorá po vytiahnutí zostane, zašije. Celý zákrok z jeho pohľadu vyzerá nejako takto:

Po zákroku môže rana ešte niekoľko hodín mierne krvácať, no ak krváca silno alebo príliš dlho, je potrebné navštíviť ordináciu, v ktorej bol zákrok vykonaný alebo pohotovosť. Dostaví sa aj opuch, prípadne i modrina. Niekoľko dní to bude i bolieť, no pacient môže užívať analgetiká.

Prečítajte si tiež:
Cirkus Roncalli prišiel s radikálnym riešením – týrať zvieratá nebudú, radšej využijú techniku a vytvoria hologramy

Netreba zabúdať ani na pravidelné ľadové obklady. Prikladané ľadové predmety je však potrebné zabaliť do nejakej látky. Odporúča sa i rozcvičovať sánku tým, že budeš otvárať a zatvárať ústa.

Zdroj: youtube.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií