fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO K našej planéte smeruje obrovský asteroid: NASA sa obáva, že do nás narazí!

Máte tip? napíšte nám mailom

Americká vesmírna agentúra študuje obrovský asteroid, ktorý smeruje k našej planéte. Váži takmer 50 miliónov ton a jeho priemer je neuveriteľných 340 metrov.

Apophis, ako pomenovali vedci NASA tento niekoľkotonový asteroid, získal meno podľa Boha chaosu. Dôvod? Výskumníci vesmírnej agentúry si nie sú istí, či do nás narazí, alebo minie našu planétu tesne vedľa.

Od roku 2004, a teda od jeho objavu, americká vesmírna agentúra podrobne študuje trajektóriu tohto gigantického asteroidu pozostávajúceho zo železa, ktorý smeruje k našej planéte. Vedci sa spočiatku zaoberali najväčším problémom, ktorým je fakt, že podľa prvých výpočtov bolo veľmi pravdepodobné, že Apophis zasiahne našu planétu. Ak by sa tak stalo, Zem by zažila rovnakú situáciu ako pred miliónmi rokov, kedy došlo k nárazu asteroidu a vyhynuli nielen dinosaury, ale aj 99 % života na planéte.

Existuje riešenie?

Najnovšie výpočty sú však pre naše prežitie celkom upokojujúce! 13. apríla 2029 alebo o desať rokov by nás mal tento obrovský asteroid minúť približne o 30 000 kilometrov. Informácia je ale založená na výpočtoch podľa jeho súčasnej trajektórie, ktorá sa, samozrejme, môže kedykoľvek zmeniť.

Prečítajte si tiež:
12 bežných situácií, pri ktorých môžete zomrieť. Budete prekvapení

Prípravy na dopad

NASA naďalej podrobne sleduje trajektóriu asteroidu a hľadá riešenie, ak by bolo potrebné ho odkloniť alebo úplne zničiť. Zvažuje napríklad vyslanie rakety, ktorá by mohla zmeniť gravitáciu, a teda aj jeho trajektóriu. Do úvahy tiež prichádza, že dôjde k jeho zničeniu jadrovou bombou.

Zatiaľ však môžu vedci skúmať tento pôsobivý asteroid, ktorý je skutočným prínosom pre vedeckú aj laickú verejnosť. Zostáva im na to ešte necelých 10 rokov.

Turínska stupnica

Dnes však nie je absolútne dôvod na obavy. Obrovský asteroid je na Turínskej stupnici klasifikovaný ako 0, a tým pádom je pravdepodobnosť zrážky našej planéty s ním nulová. Turínska stupnica je metóda určená na kategorizovanie nebezpečenstva dopadu blízko zemských objektov, akými sú planétky či kométy.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií