Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Slovák natočil jedinečné zábery zo Slovenska. Budete mať z nich zimomriavky!

Fotograf Majo Chudý vo videu zachytil jedinečné zábery z oblasti Záhoria, Malých Karpát, Bielych Karpát, Poľany, Liptova, Veľkej Fatry, Slovenského krasu, Súľovských skál, Vysokých a Nízkych Tatier.

Pre získanie týchto záberov cestoval Majo Chudý po celom Slovensku, šliapal do kopcov našich hôr, a aj nocoval na štítoch či hrebeňoch.

Ako video vzniklo

Tvorba bola sprevádzaná mnohými príjemnými zážitkami, ale aj útrapami. Niektoré zábery, ako je napríklad Levanduľa, možno vyzerajú nevinne a romanticky, no nie vždy je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

So stmievajúcou krajinou navôkol po západe slnka prišlo niečo neočakávané, s čím sa dovtedy Majo nestretol pri žiadnom fotografovaní. ,,Útok komárov bol taký intenzívny, že to bolo doslova neúnosné. Dávky repelentu, ktorý mi dali pestovatelia levandule, vydržali asi pol hodiny. Boli chvíle, keď som to chcel zabaliť, a utiecť domov,“  spomína Majo.

Na Lomnickom štíte bolo -27 °C

Na Lomnickom štíte to bola zase oblačnosť, ktorá znepríjemňovala fotografovi fotenie nočnej oblohy a krajiny. ,,Oveľa horší bol však vietor. Ten dosahoval rýchlosť 20 m/s. Reálnu teplotu -12 °C znižoval na pocitovú -27 °C. Bez rukavíc sa dalo vydržať najviac 1 minútu, potom prišla silná bolesť, “ opisuje Majo. Tento problém sa stal vážnym, hlavne pri nastavovaní fotoaparátu. Na slideri sa vytvárala námraza, ktorú musel pravidelne oklepávať.

Často sa mu stalo, že vietor zhadzoval aj fotoaparát na statíve. ,,Myslel som si, že to vyriešim priviazaním fotoaparátu o zábradlie. Bohužiaľ, vietor hýbal so zábradlím, čo narúšalo stabilitu fotoaparátu pri snímaní,“ spomína Majo.

Naopak príjemným zážitkom bola Majova návšteva observatória na Skalnatom plese, kde mohol na vlastné oči vidieť, ako vyzerá odborné pozorovanie objektov vo vesmíre.

Dokonca si mohol vytvoriť časozbernú sekvenciu z interiéru kopule počas pozorovania. ,,Za túto nevšednú spoluprácu patrí veľká vďaka Astronomickému ústavu SAV,“ ďakuje  Majo.

Na vytvorenie videa bolo potrebné nasnímať viac ako 12 000 fotografií.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií