fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #8 Kostolík v Haluziciach

Máte tip? napíšte nám mailom

Záhady fascinujú ľudstvo od nepamäti. Jedni sa vždy snažia nájsť logické vysvetlenia a sú voči nim skeptickí. Iní sa nechávajú nimi unášať a veria v nadprirodzeno, skúmajú ho. Inak to nie je ani u nás, na Slovensku. Tiež tu máme zopár Bohom zabudnutých miest, v ktorých dýcha ponurá atmosféra a sú opradené mnohými historkami. Kostolík v Haluziciach nie je výnimkou.

Prečo je kostolík v Haluziciach opevnený?

Dolina Váhu bola chránená z rôznych kútov systémom opevnených hradov, ktorý ju chránil pred nepriateľmi. No úsek, na ktorom sa nachádza Haluzický kostolík bol v tomto systéme slepým bodom. A presne preto okolo kostolíka vystavali ochranný kamenný múr so strieľňami a vežami. Ak bolo treba, prišli sa zaň schovať i obyvatelia dediny. 

Aká je jeho história?

Kedysi kostolík v Haluziciach slúžil ako farský kostol, no v roku 1810 v ňom cirkev definitívne zakázala slúženie omší, dôvodom bol schátralý stav. Kostolík bol opustený od 19. storočia, no v šestdesiatych rokoch 20 storočia ho čiastočne zrekonštruovali a zakonzervovali. A dobre urobili, dnes sa tu konajú omše, dokonca i svadby.

Prečítajte si tiež:
Výber jednej z týchto bláznivých postavičiek dokáže prezradiť viac, než si myslíš! Čo prezradí o tebe?
VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #8 Kostolík v Haluziciach
Zdroj: klocher.sk

Haluzická tiesňava

Vrásky na čele nám však môže robiť Haluzická tiesňava, ktorá je výbornou turistickou atrakciou nazývanou i slovenským pralesom, no zároveň sa vďaka eróznej činnosti opevnenie kostolu prepadáva, ničí, zaniká. 

V predošlej časti sme navštívili Bunker Veľryba

VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #7 Bunker Veľryba

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií