fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #5 Kaštieľ v Hajnej Novej Vsi

Máte tip? napíšte nám mailom

Záhady fascinujú ľudstvo od nepamäti. Jedni sa vždy snažia nájsť logické vysvetlenia a sú voči nim skeptickí. Iní sa nechávajú nimi unášať a veria v nadprirodzeno, skúmajú ho. Inak to nie je ani u nás, na Slovensku. Tiež tu máme zopár Bohom zabudnutých miest, v ktorých dýcha ponurá atmosféra a sú opradené mnohými historkami. Kaštieľ v Hajnej Novej Vsi nie je výnimkou. Aký je jeho príbeh? Prečo dnes vyzerá tak, ako vyzerá? 

Záhadné miesta na Slovensku sme sa rozhodli navštíviť

Záhadné miesta na Slovensku fascinujú aj nás, a preto sme sa rozhodli niekoľko z nich navštíviť a podať vám tak priamu konfrontáciu vo videu. Nasledujúce týždne budeme chodiť po Slovensku a takéto miesta vyhľadávať, upozorňovať na ich momentálny stav, situáciu, oboznamovať vás s ich históriou, významom, existenciou.

Akú históriu má za sebou kaštieľ v Hajnej Novej Vsi?

Kaštieľ založili v 16. storočí. Poslednými obyvateľmi kaštieľa v Hajnej Novej Vsi boli ešte nie tak dávno deti z osobitnej školy. Šepciálna základná škola v areáli sídlila  od roku 1993. A tu sa začína scenár slovenských schátraných pamiatok opakovať. Pre školu bolo udržiavať kaštieľ aj s parkom finančne náročné, preto ho v roku 2003 predala súkromnému majiteľovi. Aj tento súkromník sľuboval, že budovu zrekonštruuje, no nestalo sa tak. Predajom chráneného parku totiž porušila škola zákon a odvtedy sa všetko len ťahá a to už niekoľko rokov.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Pre koronavírus na Slovensku zatvorili strednú školu!

Nedávno sme navštívili i kaštieľ v Solčanoch, ktorý má podobný osud ako kaštieľ v Hajnej Novej Vsi

Táto impozantná kultúrna pamiatka bola postavená ako reprezentačné sídlo istej talianskej rodiny. Neskôr tieto priestory slúžili ako ordinačné sídlo lekárov, kino, či dokonca priestory na svadobné hostiny či diskotéky. Dnes sa tu zgrupujú najmä rôzne indiviuá, ktoré si podľa všetkého potrebujú dať svoju dávku. Pozitívom však zostáva krásny park, ktorý je stále sprístupnený a pokochať sa ním môžete prísť kedykoľvek. Solčiansky kaštieľ nie je prvou pamiatkou na Slovensku, ktorá bola naivne predaná súkromníkovi. Ruský podnikateľ sľúbil, že dá budovu zrekonštruovať, no nič také sa nestalo. Obec minula peniaze na novú kanalizáciu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií