fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #7 Bunker Veľryba

Máte tip? napíšte nám mailom

Záhady fascinujú ľudstvo od nepamäti. Jedni sa vždy snažia nájsť logické vysvetlenia a sú voči nim skeptickí. Iní sa nechávajú nimi unášať a veria v nadprirodzeno, skúmajú ho. Inak to nie je ani u nás, na Slovensku. Tiež tu máme zopár Bohom zabudnutých miest, v ktorých dýcha ponurá atmosféra a sú opradené mnohými historkami. Bunker Veľryba nie je výnimkou.

Bunker Veľryba

Bunker Veľryba má dve podlažia, z toho jedno je zatopené. Nedávno jeho vstupy gymnazisti uzatvorili kovovými mrežami kvôli ochrane netopierov, no i vandalom. Tunajší ľud spôsobil, že je toto miesto opradené mnohými historkami. Vraj má dvanásť podlaží, vraj sa tam vyrábali rakety, vraj bol vnútri priechod do neďalekých Dubnických tunelov. Nič z toho, však nie je pravda. História tohto bunkru je pri najmenšom nejasná, ak nie úplne neznáma a preto tu vznikol priestor na povery.

Na čo slúžil?

O skutočnom pôvode Veľryby existuje viac verzií. Zaužívaná a najviac rešpektovaná o bunkri hovorí ako o archíve dôležitých dokumentov z fabriky zbrojnej výroby pred II. svetovou vojnou. Iné zdroje zase tvrdia, že išlo o veliteľsko-prieskumný objekt či pozorovateľňu. Ďalšie zdroje uvádzajú, že bol postavený až okolo roku 1952 a mal slúžiť ako úkryt pre štáb Civilnej obrany. Bunker nedisponuje strieľňami, nemal teda bojové využitie. Mal skôr pozorovaciu a ochrannú funkciu.

Prečítajte si tiež:
HNUS! Na trhu sa objavila detská hra, ktorej podstatou je vytláčanie vyhnisaných vyrážok

Dubnické tunely

Vo svahu kopca Holá Hora, len kúsok poniže bunkra, sa nachádza niekoľko vchodov do tunelov. V minulosti ich bolo viac, no väčšina je už zasypaná. Podľa niektorých údajov ich vybudovali pravdepodobne v 30. rokoch na ochranu pracovníkov v prípade potreby. Podľa iných v tom mala zase prsty vojna. Tunely sú na niektorých miestach vybetónované, niekde sú razené priamo do skaly. Stropy sa na viacerých miestach zrútili.V dubnických lesoch sa nachádza ešte jeden, takmer totožný bunker s Veľrybou, ktorý má aj strieľne. Za tým sme sa však už nevybrali. Možno nabudúce. 

V predošlej časti sme preskúmali Kasárne pod Zoborom

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií