fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vieš, čo signalizuje tik v oku?

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj keď považujeme tik v oku za banalitu, pravdou je, že to tak vôbec nemusí byť!

Vo všeobecnosti pod tikom rozumieme rýchle, stereotypné a nepravidelne sa opakujú pohyby. Ide o sťahy očných viečok, ktoré majú trhavý ráz. Aj keď tik nie je nejakým špecifikovaným príznakom, môže byť prejavom psychického vyčerpania organizmu, nedostatku spánku, nízkej hladiny minerálov v krvi či stresu.

Aj keď bývajú tiky terčom posmechu, môže ísť o zdravotný problém!

A to najmä v prípade, ak tik dlhšiu dobu neustupuje, môže trhanie upozorniť na závažnejšie ochorenie. Vtedy je vhodné navštíviť oftalmológa alebo neurológa.

Tik v oku totiž môže súvisieť s chorobami ako zápaly v očiach, vnútrolebečné cievne ochorenie, precitlivelosť na svetlo, obrna lícneho nervu alebo dokonca aj Parkinsonova choroba a Tourettov syndróm. Tieto prípady sú ale veľmi zriedkavé.

tik-v-oku

Existujú však tipy, ako zmeniť trhanie v oku, ktoré nie je prejavom choroby!

Jedným zo spôsobov je počkať, až kým tik prejde sám. Druhým spôsobom je na nepríjemné krče použiť horčík, ktorý je rozpustený v minerálnych vodách, tabletkách či potravinách ako mandle, banány, datle alebo celozrnné pečivo. Ďalším vitamínom, ktorý nám môže pomôcť zmierniť tiky, je vitamín B. Ten najviac nájdeme v rybom tuku.

Prečítajte si tiež:
Dnes oslavujú ženy na celom svete. Počiatky MDŽ siahajú do roku 1908 k protestom amerických krajčírok

Zdroj: bleskove.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií