Vieš, ktoré mobily majú najsilnejšie žiarenie? Dávaj si pozor na rakovinu!
Mobily – neopustíme bez nich domov, panikárime, keď ich nemôžeme nájsť, či keď máme málo percent batérie. Potrebujeme ich mať stále pod kontrolou. Nie sú pre nás však len prospešné, vysielajú do nášho tela i žiarenie, ktoré spôsobuje rakovinu.
Existujú dva druhy elektromagnetického žiarenia:
- ionizujúce – toto žiarenie je vysokofrekvenčné (napr. röntgenové alebo kozmické lúče)
- neionizujúce – žiarenie je nízkofrekvenčné (napr. rádiová či sieťová frekvencia)
Mobilné telefóny vysielajú neionizujúce žiarenie prostredníctvom svojich antén. Žiarenie je produkované najmä počas hovorov a pri pripojení na wi-fi, no šíri sa i dosť dlhú dobu po skončení volania, či odpojení od wi-fi.
V roku 2009 bola uskutočnená štúdia, ktorá skúmala 150 mužov, ktorí nosili mobil pripevnený k opasku 15 hodín denne po dobu šiestich rokov. Ukázalo sa, že u týchto chlapov sa znížila kostná hustota v oblasti panvy a to viac na tej strane, na ktorej nosili mobil.
Jeden prípad dokonca zaznamenal ženu bez predispozície k rakovine, ktorej pri skúmaní zistili, že rakovinou zasiahnuté bunky sú koncentrované do tvaru telefónu. To im prišlo zvláštne, no žena neskôr priznala, že nosila svoj mobil zastrčený v podprsenke.
Na youtube je dokonca video, ktoré hovorí o tejto téme:
Pokračovanie na ďalšej strane
Mobily, ktoré vysielajú najviac žiarenia
Komisia FCC (The Federal Communications Commission) vypracovala usmernenia pri meraní žiarenia v tkanivách pomocou SAR (Specific Absorption Rate). Maximálnu optimálnu dávku žiarenia z mobilov, ktoré telo prijíma je 1,6 wattov na jeden kilogram.
Tu je rebríček mobilných telefónov, ktoré majú k tomuto limitu veľmi blízko:
- Motorola Droid Maxx – SAR 1.54
- Motorola Droid Ultra – SAR 1.54
- Motorola Moto E – SAR 1.5
- Alcatel One Touch Evolve – SAR 1.49
- Huawei Vitria – SAR 1.49
- Kyocera Hydro Edge – SAR 1.48
- Kyocera Kona – SAR 1.45
- Kyocera Hydro XTRM – SAR 1.44
- BlackBerry Z10 – SAR 1.42
- BlackBerry Z30; ZTE Source; ZTE Warp 4G – SAR 1.41
Ako sa chrániť pred týmto žiarením?
- Ak máš niektorý z vyššie uvedených telefónov, mal by si zvážiť jeho používanie. Bolo by vhodné, ak by si si ho vymenil za nejakú inú značku, prípadne typ, ktorý sa v rebríčku nenachádza.
- Udržuj deti ďalej od mobilov. Práve deti sú totiž najviac náchylné k tomuto žiareniu.
- Vypínaj si mobil, keď ideš spať, alebo ho daj aspoň do režimu lietadlo.
- Nenos svoj telefón vo vrecku, na opasku či dokonca v podprsenke, ako vyššie spomínaná žena. V prípade nosenia mobilu vo vrecku rozhoduje aj počet vrstiev odevu v tom, koľko žiarenia sa dostane do nášho tela.
- Telefón udržuj aspoň 6 palcov (cca 15 cm) od svojej hlavy. Odporúča sa volať cez reproduktor alebo slúchadlá.
Je jasné, že v dnešnej dobe sa nedá vyhnúť používaniu mobilov, no mali by sme obmedziť ich používanie, aby sme sa vyhli zbytočnému vystavovaniu sa riziku rakoviny.
Zdroj: theheartysoul.com