Viete, ktoré netradičné fóbie sa dostali do top 5? Zistite to!

Viete, ktoré netradičné fóbie sa dostali do top 5? Zistite to!

Každý strach má nejakú príčinu

Každý sa niečoho bojí. Či už je príčina strachu písomka v škole, šéf, meškanie do práce, tma, dav ľudí, každá takáto fóbia má svoje pomenovanie a opodstatnenie zo psychologického hľadiska. Psychológovia dokážu určité typy fóbií potlačiť alebo vyliečiť, to je samozrejme individuálne a závisí to od rozmeru strachu človeka. Medzi  tými bežnými fóbiami a strachmi, ktoré si so sebou často nesieme už odmalička sa však nájde pár exemplárov, ktoré nie sú až tak úplne bežné a rozšírené, skôr naopak – sú veľmi ojedinelé a bizarné. Patrí tam napríklad strach z prasknutia balóna, strach z mužskej brady, strach z vracania či dažďa. Ale týchto 5 ↓↓↓ je top, pretože o týchto fóbiách sa počuje len naozaj naozaj minimálne (až vôbec)…


Panika

Top 5 bizarných fóbií

5) FagofóbiaStrach z prehĺtania pitia a jedla

Ľudia, ktorí trpia strachom z prehĺtania potravy a nápojov sa boja udusenia. Majú strach, že sa počas bežného obeda alebo raňajok zadusia. Táto fóbia veľmi často vedie k chudnutiu, pretože človek má strach normálne sa najesť, a tak jedáva minimálne – v niektorých prípadoch len vtedy, keď je to už naozaj nevyhnutné.

4) Omfalofóbia  Strach z kontaktu s pupkom

Omfalofobici sa cítia veľmi nepríjemne a skľúčene, keď sa majú dotknúť cudzieho pupka, respektíve keď sa snaží niekto chytiť ten ich. Majú akoby traumu z toho, že raz tam bola pupočná šnúra, a nevedia sa cez to preniesť. Príčiny však môžu byť ešte rôznejšie…

3) Anablefóbia Strach z pohľadu nahor

Ľudia trpiaci touto fóbiou sa veľmi boja pozrieť do oblakov, dohora, na strop.. Jednoducho – majú strach pri pohľade nad seba. Boja sa totiž, že im “to hore” spadne na hlavu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Vyšetrenie u lekára vôbec nemusí byť postrachom. Pomôcť by mohli tieto originálne rúška na tvár

2) LevophobiaStrach z vecí na ľavej strane ; Dextrophobia – Strach z vecí na pravej strane

Vždy sa pozri vľavo, vpravo... Pesnička, ktorú si levofobici ani dextrofobici nespievajú. Majú totiž strach buď z pravej, alebo ľavej strany. Toto ich veľmi výrazne ovplyvňuje pri šoférovaní, písaní alebo práci. Pokiaľ je niekto pravák, väčšinou sa bojí predmetov naľavo, ak je niekto ľavák, desia ho veci napravo.

1) Ippopotomonstrosesquipedaliofóbia – Strach z dlhých slov

Už len ten názov je pre človeka trpiaceho touto fóbiou desivý. Strach z dlhých slov pociťujú najmä ľudia, ktorým robí problém čítanie. Vyskytnúť sa môže aj u tých, ktorí navštevujú ambulanciu logopéda, pretože práve tam sú nútení venovať sa vyslovovaniu a správnemu artikulovaniu, čítaniu písmen a slov, ktoré sú pre nich častokrát ťažké a náročné na výslovnosť. Môže sa jednať aj o istý druh traumy z detstva či školy.

 TOP 5 najčudnejších fóbií (video je v českom jazyku)

Zdroj: pixabay.com  youtube.com

Google+ Linkedin