Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo Vlkolínci otvorili reštauráciu, podávať budú liptovské špeciality

Ak sa v týchto dňoch vyberiete do Vlkolínca, okrem tradičných domčekov tu nájdete aj novinku. Vo  tejto malebnej obci otvorili reštauráciu. 

Mesto Ružomberok roky čakalo na otvorenie novej reštaurácie, ktorá by poskytovala turistom aj domácim miesto na občerstvenie aj toaletu. Reštauráciu sa napokon podarilo sprevádzkovať približne pred mesiacom. Od štvrtka 23. októbra je oficiálne otvorená pre návštevníkov z celého sveta. 

Reštauráciu otvorili po rokoch

Dom, v ktorom sa reštaurácia nachádza, bol pôvodne horárňou, neskôr sa zmenil na obchod so zmiešaným tovarom. S projektom vybudovať reštauráciu vo Vlkolínci sa začalo v roku 2008. O tri roky neskôr bolo na vybudovanie takéhoto zariadenia získané stavebné povolenie. 

https://www.instagram.com/p/BkdBxg5AnyW/

Definitívny zlom nastal v roku 2015, kedy bol projekt spolu s vybudovaním Domu UNESCO schválený na financovanie počas Výjazdového rokovania Vlády Slovenskej republiky.

Reštaurácia vo Vlkolínci sa tak stala realitou. Domáci aj turisti môžu jej služby naplno využívať od stredy 23.10.2019. Reštauráciu otvorili za prítomnosti primátora mesta Ružomberok Igora Čombora, členov Mestskej rady a pozvaných hostí.

Chceli sme reštauráciu otvoriť niečím zaujímavým, tak sme sa vo vedení dohodli, že na deň otvorenia naplánujeme rokovanie mestskej rady, ktorá tam bude výjazdovo zasadať,“  vysvetlil primátor Igor Čombor dôvod, prečo na otvorení budú zúčastnení členovia Mestskej rady.

Zaujímavou je aj záhrada, ktorá k reštaurácii patrí. Práve v záhrade sa počas roka štepia pôvodné odrody ovocných stromov. Deje sa tak vďaka projektu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou.

Domáce špeciality

V reštaurácii si môžete pochutiť na polievkach, no v ponuke sú aj pirohy, šúľance, bryndzové halušky či liptovské droby. V areáli bude čoskoro vybudovaný aj obchod, ktorý by mal ponúkať nielen turistom, ale najmä domácim, základné suroviny ako mlieko, vodu, olej, chlieb či múku. 

Návštevníci Vlkolínca si môžu pochutiť na tradičnej kuchyni nielen na prízemí, ale aj na poschodí, pričom niekoľko stolov je aj na vonkajšej terase. Kapacita reštaurácie je približne 60 ľudí.

https://www.instagram.com/p/B37RxuFhj9x/

Vlci aj požiar

História Vlkolínca siaha až do 15. storočia, kedy pravdepodobne obyvatelia Bieleho Potoka postavili vysoko v horách svoje osídlenie. Urobili tak preto, aby mohli využívať vysokohorské lúky na pasenie dobytka a prírodné bohatstvo skrývajúce sa v blízkych lesoch.

Podľa historických prameňov to bol práve zvýšený výskyt vlkov, ktorý dal miestu meno Vlkolínec. Osídlenie, ktoré bolo svedkom devastujúceho požiaru počas 2. svetovej vojny, bolo svetovo rozpoznané v roku 1993, kedy bolo zapísané do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Od tej doby ho ročne navštevujú desiatky tisíc turistov z celého sveta. 

Reštaurácia, ktorá by poskytovala turistom aj domácim možnosť občerstvenia vo Vlkolínci dlhodobo chýbala. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli rozšíriť služby ponúkané v tejto krásnej časti nášho mesta. Dnes som mimoriadne rád, že sa nám takýto zámer po dlhoročnej práci podaril,“ dodal primátor a poďakoval sa kolegom z radnice za pomocnú ruku.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií